Máte kupříkladu trošku času a jste poblíž Brna? Například taková ta dlouhá chvíle, kdy jste v neděli po obědě a nemáte co na práci. A teď si říkáte co by asi tak šlo dělat … Přesně pro takovou situaci pro vás máme tip na příjemnou dog-friendly procházku, která není dlouhá a ani nijak moc náročná. Zároveň na ní neomdlíte nudou po prvním kilometru a budete mít i výhled na moravskou metropoli. Vydáme se totiž na severovýchod Brna, kde se mezi městskými částmi Obřany a Líšeň nachází bývalý vápencový lom, ze kterého budete mít Brno jako na dlani. Procházka pak pokračuje do lesů národní přírodní rezervace a navštívíme i televizní vysílač Hády.

Hády nabídnou výhled na celé Brno.
Hády nabídnou výhled na celé Brno.

Maloměřický lom těžil granodiorit

Vystoupili jsme na poslední zastávce v Obřanech a vydali se proti proudu Svitavy. Kousek za železničním mostem je maličký zapomenutý Maloměřický lom, kde se těžil granodiorit. Bystrému oku neujdou v určitých místech i krystalky hnědého titanu. Zde je maličká a trošku schovaná cestička vzhůru. Jen opatrně, sypký charakter půdy může klouzat, proto doporučuji vzít si obuv s pořádným vzorkem. Úzká a trochu odvážná cestička vás zavede až k asfaltové cyklostezce. My ale cestu jen překřížíme a pokračujeme dál stálým stoupáním. Aby ne, od řeky k horní části hádeckého lomu je to alespoň 125 výškových metrů.

Panorama lomu Hády a výhled na Líšeň.
Panorama lomu Hády a výhled na Líšeň.

Hády jsou soustavou čtyř lomů

Hádecké kaskády lomu jsou určitě nepřehlédnutelné a platí za jednu z přírodních dominant Brna. Hády jsou na hranici CHKO Moravský kras a také Národní přírodní rezervace Hádecká planinka. Lom je ve skutečnosti soustavou čtyř na sebe navazujících lomů: Džungle, Městský lom, nový Městský lom a Růženin lom. Ještě před započetím těžby bylo území strategickou planinou pro pastvu či dřevo. Jižní svahy se využívaly i pro vinice a ovocné sady. Přírodní kolorit tohoto místa poskytoval pohostinné místo pro pestrou rozmanitost zvířat, rostlin a stromů. Přírodovědci toto místo řadili mezi tři nejvýznamnější přírodní oblasti na Moravě, společně s Pálavou a Podyjí.

Lom Hády nesmazatelně poničil původní pestrou přírodu.
Lom Hády nesmazatelně poničil původní pestrou přírodu.

Příroda ustoupila člověku, teď si ale lom bere zpátky

Příroda ovšem musela ustoupit náporu člověka a jeho tužbám pro vápenci, který se používal jako stavební materiál. Lom tak nesmazatelně poničil charakter krajiny a až v roce 1997 se podařilo těžbu ukončit. Dnes je smutnou připomínkou ztraceného přírodního bohatství, ale zároveň lze pozorovat jak si lom bere příroda postupně zpátky. Naše procházka vede po střední hranici lomu, ze které je nádherný výhled na celé Brno. Dojdeme až na konec a u rozcestníku se vydáme doleva na horní hranici, kde už začíná přírodní rezervace. Vrátíme se kousek zpět podívat se na lom z nejvyššího místa. Za přibližně 300 metrů se otočíme a půjdeme po cestičce k vysílači.

Vysílač Hády se tyčí nad Brnem.
Vysílač Hády se tyčí nad Brnem.

Opuštěný lom hraje barvami přírody

Než zamíříte k vysílači podívejte se ještě jednou na kaskády z těžby. Opuštěný lom je stále pestrým i když nehostinným prostředím, kde svádějí rostlinné druhy neustálý boj o život. Sucho a prudké výkyvy teplot nahrávají jen určitým, ale za to vzácným druhům rostlin. Skalní stěny a plošinky jsou zde domovem pro vrbovku rozmarýnolistou či hořec brvitý. V mělkém štěrku rostou zástupci suchých trávníků – oman mečolistý či hvězdice zlatovlásek. V Hádech najdete i křoviny. Hlavně tedy keř růže, kterého je zde více než sedm druhů. Kolorit dobarvují různé navážky a nepůvodní druhy. Vzácně se objeví i mokřina v lomu jenž se stává domovem například pro prstnatec pleťový.

Lom Hády si postupně bere příroda nazpátek.
Lom Hády si postupně bere příroda nazpátek.

Projdeme se Hádeckými lesy

Vysílač Hády měří 80 metrů a je vidět z velké vzdálenosti. Tento monstrózní kolos opravdu stojí za to, vidět z blízka. Od vysílače jdeme po žluté turistické trase a zároveň po naučné stezce Hádecké lesy jenž má 13 stanovišť s informačními tabulemi pokrývajícími tuto oblast ze všech pohledů. Za zhruba jeden kilometr dojdete k rozcestí, kde se dejte po modré doleva. Pro zájemce doporučím kratičkou odbočku k památníku básníka S. K. Neumanna a k malé jeskyni Šrumberova díra. Po modré budete postupně scházet a na rozcestí z modré sejděte. Značená naučná stezka vás dovede k cyklostezce, kterou jsme míjeli na začátku. Tato cyklostezka vás zavede zpátky na začátek našeho putování.

Projdeme se také přírodní rezervací.
Projdeme se také přírodní rezervací.

Podobné články