Všude dobře, doma nejlíp. Ani toto pořekadlo by vás ale nemělo odradit občas vyrazit za hranice naší domoviny. Zvláště je-li to místo, které je na dojezd autem. Mluvíme o Slovinsku. Jsme si jistí, že znáte spoustu profláklých míst jako Triglavský národní park, Lublaň, Piran, Soču nebo jeskyně Postojná. Co takhle ale vyrazit na historickou památku, kterou můžete navštívit cestou do hlavního města? Udělejte si odbočku z dálnice cestou do Lublaně do města Celje. Navštivte monumentální Celjský hrad, který je největší pevností na území Slovinska. Z hradu je úchvatný výhled na město a údolí řeky Savinja. Prohlédněte si tento symbol obrany a příklad šlechtického blahobytu.

Celjský hrad je největší pevností ve Slovinsku.
Celjský hrad je největší pevností ve Slovinsku.

Obchodní centrum s dopravním spojením do Evropy

Řeka Savinja, která protéká Celje, vznikla téměř před dvěma tisíci lety a ve středověku sloužila jako důležitá přepravní trasa. Díky příznivé poloze oblast osídlili Keltové kolem roku 300 př. n. l., kteří zde vybudovali vesnici Keleia. Po nich následovali Římané, za císaře Claudia se Keleia stala městem a obchodním centrem s dopravním spojením do Evropy. Po přírodní katastrofě a invazích Gótů a Hunů město upadalo, až bylo v roce 452 Huny zničeno. Významným milníkem ve středověku byla vláda hrabat z Celje, kteří aktivně utvářeli evropskou politiku. To byl také důvod proč nechali hrabata z Vovberku (Heunburgové) vystavět ve 12. století obrannou pevnost k ochraně území.

Celjský hrad chránil území a obchodní trasy.
Celjský hrad chránil území a obchodní trasy.

Románský a gotický palác

Románský palác, nejstarší část hradu, měl původně několik pater, přičemž horní patra sloužila jako obytné prostory a spodní pro skladování. Součástí interiéru bylo uzavřené nádvoří s vodní nádrží. Po zemětřesení v 16. století byl palác zničen. Na jeho základech se postavil nový, jehož prostory se dnes využívají například pro svatby. Původní hrad byl mnohem menší než dnešní budova. Vnější hradní zeď byla umístěna tam, kde se nyní nacházejí pozůstatky gotického paláce. Během 14. století se hrad rekonstruoval. Vznikl čtyřpodlažní gotický palác. Horní patra obsahovala vytápěné obytné místnosti, ve spodních se skladovaly potraviny a materiál.

Počátky hradu sahají až do 12. století.
Počátky hradu sahají až do 12. století.

Žila zde i česká královna

Celjský hrad je významnou středověkou památkou v Evropě. Hrad sloužil až do 15. století jako sídlo šlechty, zejména celjská hrabata. Mezi nimi také česká královna Barbora Celjská, druhá manželka císaře Zikmunda Lucemburského. Od 17. století začal hrad postupně chátrat, inu zub času je nemilosrdný. V polovině 19. století byly zahájeny první opravy, které pokračují dodnes. Hrad se tak průběžně rekonstruuje dodnes. Při své návštěvě zde najdete moderní turistické informační centrum a kavárnu. Celsjký hrad je také pověstný dechberoucími výhledy na historické centrum města a okolní krajinu. Hradní nádvoří je místem pro historická představení nebo kulturní a společenské akce.

Celjský hrad stále tiše stráží město Celje a široké okolí.
Celjský hrad stále tiše stráží město Celje a široké okolí.

Legenda o bílé paní a velkém pokladu

Jako skoro každý hrad, i Celjský hrad je opředený pověstmi a legendami. Jedna pověst je spojena s hrabětem Friderikem II., který byl někdy označován jako „Krvavý hrabě“. Tento hrabě žil na hradě a byl známý svou brutalitou a krutostí vůči svým protivníkům. Další je legenda o bílé paní, podle které se jedná o ducha mladé dívky, která byla na hradě nešťastně zavražděna. Její duch prý bloudí hradními chodbami a nádvořím v bílých šatech. Dále by se hrad samozřejmě neobešel o legendě se zlatým pokladem. Údajně je hluboko v kopci schovaný obrovský majetek celjských hrabat. A samozřejmě dle jiné pověsti je hrad spojený únikovou chodbou s centrem města.

Mimo legend můžete navštívit i sklepení s mučírnou.
Mimo legend můžete navštívit i sklepení s mučírnou.

Podobné články