Hledáte ideální tip na dovolenou u moře, kam dojedete v pohodě autem za šest hodin z Brna? Pak zvažte, jako svou další destinaci k pobytu, jedno z nejvíce okouzlujících měst Istrie – historické město Piran. Na pobřeží Jaderského moře se rozprostírá toto město s dlouhou a příjemnou promenádou, spletitými úzkými uličkami a kamennými původními domy. A charakteristické rysy jako středověké úzké uličky, historické budovy a malebné náměstí sdílí Piran se známými italskými Benátkami, které se nachází nedaleko. Není divu, že Piran láká návštěvníky z celého světa. Město okouzlí svým půvabem a magickými západy slunce, které můžete sledovat u sklenice vína. Piran stojí za to, přijeďte se přesvědčit sami!

Piran má nezapomenutelné západy slunce.
Piran má nezapomenutelné západy slunce.

Prešernovo nábřeží je promenáda v plné parádě

Pokud si chcete vychutnat skutečnou atmosféru tohoto historického města, pak Prešernovo nábřeží je tím pravým místem, kde začít vaši procházku. Promenáda je doslova obsypaná restauracemi a kavárnami s tou nejlepší středomořskou kuchyní. Kde jinde si objednat nebo vyzkoušet vskutku skvěle připravené pokrmy z čerstvých mořských plodů a ryb. Večer si můžete u typických slovinských vín jako Refošk, Malvazija nebo Sivi Pinot vychutnávat jemný vánek mořského vzduchu. Pozorovat cvrkot nejrušnější části města a užívat si ty nejfotogeničtější západy slunce. Nejvýchodnější část – mys Madona zdobí novogotický maják, kostel a také socha mořské panny.

Promenáda s restauracemi a kavárnami. Tady to žije.
Promenáda Prešernovo nábřeží. Tady to žije.

Tartiniho náměstí, původně rybářský přístav

Středobodem Pirani je nezpochybnitelně mramorem vydlažděné Tartiniho náměstí, pojmenované po slavném hudebním skladateli Giuseppe Tartini, který se narodil právě v tomto městě. Náměstí jenž pulzuje životem je obklopené kavárnami, restauracemi a tržištěm nabízejícím čerstvé mořské plody a místní speciality. Dominantami centra Pirani je zajisté novorenesanční radnice, dům Benečanka, Tartiniho rodný dům či kostel sv. Petra. Tartiniho náměstí je nezvykle velké v kruhovém tvaru. Zajímavostí je, že na místě dnešního náměstí se původně nacházel přístav, kde kotvily rybářské lodě. Kvůli nečistotám a zápachu z rybářského přístavu bylo rozhodnuto v roce 1894 přístav zasypat a vytvořit z něj náměstí. 

Kruhovité Tartiniho náměstí plné restaurací.
Kruhovité Tartiniho náměstí plné restaurací a kaváren.

Výhled na město jako na dlani

Ačkoliv je Piran přímořské město, půjdete-li směrem na sever, začnou výškové metry rychle nabírat na hodnotě. V severní části na kopci se ve výši 41 m n.m. tyčí tichý strážce města. Kostel sv. Jiří je dominantou města, odkud budete mít výhled na Piran, jako na dlani. Historická památka je architektonickou a duchovní perlou města. Tento římskokatolický kostel z 12. století byl postaven v benátském renesančním stylu. Dnešní podobu ale získal až o čtyři století později. Interiér kostela je bohatě vyzdoben. Sedm mramorových oltářů či Utrpení sv. Jiří – největší olejomalba ve Slovinsku. Za kostelem se skrývá samostatná zvonice vysoká 46 metrů a je zmenšenou kopií zvonice kostela San Marco v Benátkách.

Od kostela sv. Jiří je výhled na celou Piran.
Od kostela sv. Jiří je výhled na celou Piran.

Městské hradby dokreslují panorama města

Městské hradby v Pirani jsou nedílnou součástí panoramatu města. Do dnešních dní si Piran uchovala středověký charakter obklopený vysokými hradbami. Historické prameny města uvádí, že celý poloostrov byl obydlen a jediná expanze byla možná do vnitrozemí. Piran se skládala ze čtyř čtvrtí, které byly ochráněny právě městskou hradbou. S tím jak město rostlo, se ale musela postavit nová hradba měřící až dva kilometry. Do dnešních dní se dochovalo už jen 200 metrů. Nejvýraznější jsou čtyři obranné věže. Opevnění je přístupné a můžete si jej prohlédnout za drobný poplatek. Malá cena za úchvatné výhledy, na které se nezapomíná.

Pozůstatky městského opevnění. Bránily Piran dlouhá staletí.
Pozůstatky městského opevnění. Bránily Piran dlouhá staletí.

Autentický zážitek? Ubytujte se v tradičním domě

O úzkých křivolakých uličkách a historických kamenných domech jsme už mluvili. Chcete-li zažít něco opravdu autentického, zařiďte si ubytování v jednom z těchto tradičních domů. Na vlastní kůži tak poznáte jak se v takových domech, a v takovém městě, bydlí. Ubytování lze v pohodě najít například na booking.com. Úzké nejsou jen uličky ale i samotný dům. Původní dřevěné schody vrzaly při každém došlapu. Trošku ponurá atmosféra a o klimatizaci si mohl člověk nechat zdát. K tomu dost charakteristický zápach, jaký mají jen staré domy a nábytek. Všechno to do sebe ale zapadá, a jak interiér, tak exteriér, mají své genius loci, svůj půvab. Zažít zde aspoň jednu noc znamená opravdu poznat Piran.

Autentické úzké uličky vás dostanou.
Autentické úzké uličky vás dostanou.

Koupání v moři klidně hned z promenády

Piran ze slovinských měst nabízí rozhodně jedny z nejlepších možností ke koupání. Nejpřímější cestou je koupání rovnou z promenády, kde často najdete lidi odpočívat na velkých kamenech nebo na lehátkách u nich. Městská oblázková pláž Fornače je v pohodě dostupná bezplatným autobusem který jezdí kyvadlově. Další přírodní pláže už jsou z města maličko vzdálenější. Třeba doporučíme pláž pod útesem v zálivu Svetega Križa (záliv Svatého kříže), kde v pohodě strávíte celý den. V Pirani se rovněž nachází přístav s malými plachetnicemi. Je tu možnost malého výletu na moře. Přístav je zkrátka místem, kde se míchají vůně moře, zvuky vln a ruch městského života.

Pohled na moře z mysu Madona. Člověku se až tají dech.
Pohled na moře z mysu Madona. Člověku se až tají dech.

Podobné články