Je dobré mít fantazii. Na cestách, při práci, při plánování, ve svém volném čase či prostě jen tak. Často totiž vzniknou báječné nápady, které dostávají postupně svou konkrétní reálnou podobu a udivují ostatní. Fantazii nepochybně měl i autor mohyly na Šlovickém vrchu. Ostatně, když se na toto místo vypravíte, sami můžete posoudit jak moc je stavba netradiční a výjimečná. Udělejte si prima výlet s celou rodinou a klidně vezměte rovněž psího člena rodiny.

Kamenná mohyla Šlovický vrch.
Kamenná mohyla Šlovický vrch.

Západní Čechy vítají

Na návštěvu se musíte vypravit do západních Čech. Šlovický vrch najdete u Dobřan v Plzeňském kraji. Samotný Šlovický vrch (431 m n. m.) představuje vyhlídkovou mohylu vysokou 8 metrů. Není to však jen tak obyčejná vyhlídka. To se prostě musí vidět a nejen to, je třeba si vše náležitě projít a vychutnat plnými doušky. Jste jen pár kilometrů od západočeské metropole Plzně, takže dopravit se sem není zase tak velký problém.

Skoro jako mayská pyramida

Mohylu Šlovický vrch tvoří kamenný komolý jehlan se schodištěm. Schodiště pak vede na dva ochozy. Ten nižší vás provede kolem celé stavby a ten vyšší nabízí panoramatické výhledy na okolní krajinu. Celkovým svým pojetím mohyla tak trochu připomíná mayskou pyramidu. Tohle prostě není obyčejná rozhledna či vyhlídka. Nezapomeňte být řádně vybaveni pro fotografování. Z mohyly toho uvidíte dost.

V okolí uvidíte i tyto poníky.
V okolí uvidíte i tyto poníky.

Na někdejším tankodromu

Šlovický vrch leží v prostoru někdejšího tankodromu bývalé dobřanské posádky. Dnes je zde kolem dokola přírodní rezervace s divokými koňmi, konkrétně tedy s Exmoorským ponym. Můžete tato zvířata spatřit z mohyly. Oblast je známá výskytem chráněných živočichů jako je třeba ohrožená žába kuňka žlutobřichá či korýši listonoh a žabronožka. Areál je dokonce zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000.

Projděte si celé okolí

Jak už název Šlovický vrch napovídá, je v sousedství vesničky Šlovice (část města Dobřany). Prohlédnout si zde lze dálniční kapli Smíření a potom několik dalších kaplí. Samotné Dobřany (12 km jihozápadně od Plzně) leží na řece Radbuze. První písemná zmínka pochází z roku 1243. Za vidění stojí kostel svatého Mikuláše a kostel svatého Víta. Vede tudy naučná stezka Lesopark Martinská stěna. Celý výlet pak můžete zakončit třeba právě ve městě piva Plzni.

Vše je v blízkosti obce Šlovice.
Vše je v blízkosti obce Šlovice.

Podobné články