Čas od času zabloudí každý, je to normální a nemusíte se za to stydět. Skoro se dá říct, že kdo nikdy nezabloudil, tak pořádně necestoval. Ano, je v tom určitá nadsázka, vždyť i to bloudění mí něco do sebe. Dokonce jsou místa, kde lze bloudit plánovaně a opravdu stojí za to je navštívit. Viktoriiny zahrady na Slovensku vás o tom přesvědčí na první dobrou. Až tedy budete budete pobývat u našich slovenských sousedů, udělejte si sem výlet, a to samozřejmě s celou rodinou.

Troufnete si na takové bludiště?
Troufnete si na takové bludiště?

V regionu Spiš

Cílem této výpravy bude region Spiš, a to konkrétně Stará Lubovňa v Prešovském kraji. Právě najdete místo zvané Viktoriiny zahrady a v něm (mimo jiné) Čertovu skálu, největší bludiště svého druhu ve střední Evropě. Přesně zde opravdu můžete bloudit jak jen dlouho chcete a poznávat všechny kouty přírodní atrakce. Pochopitelně, že děti budou nadšené. A nebojte, zatím se vždy každý zase našel. Rozhodně si můžete odtud odvézt mnoho krásných vzpomínek.

V okolí najdete i takové hezké zákoutí.
V okolí najdete i takové hezké zákoutí.

Městský zahradní komplex

Začněme hezky po pořádku. Viktoriiny zahrady představují městský zahradní komplex. Celková rozloha je více než 11 000 metrů čtverečních. Najdete tady řadu zábavných prvků, vyřezávané lavičky, starodávné lampy, louku na piknik a sport. Občas zde bývají kulturní akce. Vstup do Viktoriiných zahrad je zdarma. Nedaleko pak teče řeka Jakubianka, kam se lze vydat později. Jednoduše, jde o naprosto odpočinkové místo.

Bludiště je největší

Bludiště Čertova skála je největší „atrakcí“ Viktoriiných zahrad. Jednak je největší ve střední Evropě (jak už jsme psali výše) a pak je největší přímo zde. Rozloha bludiště je 6 400 metrů čtverečních. Uličky v bludišti měří dohromady 3, 273 km. Na vznik přírodního bludiště bylo třeba 20 000 sazenic a výška plotu činí 200 cm. Vstup do bludiště je zpoplatněn. Zažít zde lze skutečné dobrodružství, aspoň, pokud se na vše budete dívat dětskýma očima.

Navštívit lze také skanzen.
Navštívit lze také skanzen.

Rytíř či dáma

Čertova skála nabízí jak ono bloudění, tak i jistou pohádku. Bludiště má devět částí, kde čeká devět mistrů s úkoly. Pokud se zapojíte (se svými dětmi pochopitelně), bude čekat zasloužená odměna. Třeba najdete poklad, ale hlavně, chlapci získají čestný titul Lubovňanský rytíř a děvčata Lubovňanská dáma. Nezapomeňte si vyjít na vyhlídkovou věž Čertova skála, odkud je krásný výhled na Lubovňanský hrad.

Rovněž zdejší hrad je zajímavý.
Rovněž zdejší hrad je zajímavý.

Stará Lubovňa stojí za poznání

Samotná Stará Lubovňa určitě stojí za bližší poznání. Leží v Lubovňanské kotlině, na východ od Vysokých Tater. Stékají se zde řeky Poprad a Jakubianka. Navštívit můžete hrad či skanzen, dále pak například středověký vojenský tábor. Nedaleko odtud je hranice s Polskem, pokud byste chtěli pokračovat k severním sousedům. Prostě si to zde užijte jak nejlépe to bude možné. Na Slovensku je přece vždy dobře.


Podobné články