Zimní období na horách je již tradičně především ve znamení lyžařských sportů. Všechno ostatní jde tak trochu stranou a je vnímáno spíše jako doplňková aktivita. Je to celkem pochopitelné. Zasněžené svahy a hřebeny logicky nejvíce lákají sjezdaře, snowboardisty a běžkaře. Existují ovšem lidé, kteří zimní sezónu vítají ze zcela jiného důvodu. V takovém období vytáhnou sáně, zapřáhnou do nich své psy a vydají se na cestu. Jednou z nejvyhlášenějších lokalit tohoto zimního sportu jsou Orlické hory.
Orlické hory mají Šediváčkův long
Každý rok v lednu se v Orlických horách koná závod psích spřežení známý jako Šediváčkův long. Název připomíná nešťastnou událost, kdy byl před lety omylem místním občanem zastřelen závodní pes Šedivák. Jedná se o nejdelší a nejtěžší etapový extrémní závod psích spřežení v České republice. Závodníci soutěží buď na 222 kilometrů nebo na 333 kilometrů. Trasy vedou jak v české části Orlických hor, tak v polské části. Konkrétně se jede v katastru obcí Deštné v Orlických horách a Orlické Záhoří. K nejvýše položeným místům patří vrcholy Deštná (1090 m n. m.), Velká Deštná (1115 m n. m.) a Větrník (1097 m n. m.).
Mezi čtyřmi nejtěžšími závody
Pravidelně se zmíněného podniku účastní vedle českých musherů (tak se říká těm, co řídí spřežení) i závodníci z dalších evropských zemí. A není se čemu divit. Šediváčkův long je součástí čtyř nejtěžších závodů o titul Iron Sled Dog Man, kdy ostatní tři závody se jedou v rakouských a švýcarských Alpách. Česká část je zároveň Mistrovstvím České republiky.
Závodníci mají inspiraci na Aljašce
Všichni účastníci musí mít předepsané vybavení a vézt předepsanou zátěž. Závodní psi se zapřahují do postrojů za sebe, smečku vede vedoucí pes (tzv. pes alfa). Inuité (nesprávně Eskymáci) kdysi používali vějířovitý zápřah. Právě od inuitských a indiánských kmenů svého času bílí osadníci na Aljašce a v Kanadě převzali tento praktický způsob dopravy. Nejvhodnější jsou severská plemena jako aljašský malamut, sibiřský husky, grónský pes nebo samojed.
Jízda je i formou turistiky a romantiky
Vyjet si se psím spřežením jen tak do lesa je jistou alternativou českého trampingu. Jsou trampové, kteří se vedle své klasické činnosti orientují i na další zajímavé aktivity spojené s pobytem v přírodě, cestováním a se vším, co připomíná svět westernů a zlatých horeček. Tito lidé ne vždy provozují mushing pro závodění. Více mají na zřeteli romantiku s tím spojenou nebo expediční výpravy do severských zemí. Z našeho pohledu je nejlepší a nejbližší možností Skandinávie.
Jste přímo v zimním středisku
Deštné v Orlických horách je zároveň oblíbené lyžařské středisko. Najdete zde sedm sjezdových tratí všech obtížností (modrá, červená a černá). Samozřejmostí je půjčovna lyží, skiservis, pořádají se skialpinistické kurzy. V okolí je celkem padesát kilometrů běžkařských tratí. Podobné to je i v Orlickém Záhoří. Tady stojí tři lyžařské areály s půjčovnou lyží, skiservisem a lyžařskou školou. Během každé zimní sezóny se zájemci mohou zúčastnit běžkařských závodů Orlický maraton a půlmaraton. Vedle Šediváčkova longu jde snad o nejmasovější zimní sportovní podnik těchto nádherných hor.
Vše si můžete i půjčit
V některých horských střediscích již existují půjčovny psích spřeženích. Tady si buď najmete mushera, který vás sveze nebo absolvujete krátké nezbytné školení a můžete vyrazit sami. Možná taková věc stojí za zkoušku. Zážitek to bude velmi netradiční a nezapomenutelný. A pokud se někdo obává samotné jízdy, tak stačí navštívit některý ze závodů jako divák, třeba právě výše zmíněný Šediváčkův long v Orlických horách.