Morava je bezesporu nádherná a jistě se řadí mezi nejkrásnější krajinu naší země. Mimo nádherné krajiny ale má co nabídnout i z pohledu architektonického. Míříme pod Chřiby do vesnice Buchlovice. Toto malé, tiché a velmi příjemné místo vás okouzlí. Najdete zde zámek, rybník a na kopci i hrad. Spolu se podíváme ale hlavně na zámek Buchlovice, který je architektonickým skvostem a stojí za pozornost. Můžete si udělat výlet o víkendu a zámecké zahrady projít se svým psím parťákem. Nebo si spojte zámek s výletem do nedalekého Starého Města a jejich neobyčejné Kovozoo.

Zámek Buchlovice a jeho park jsou nádherné v každém ročním období.
Zámek Buchlovice a jeho park jsou nádherné v každém ročním období.

Dárek pro manželku

Zámek Buchlovice, jenž dal postavit Jan Dětřich Petřvaldský pro svoji manželku, najdete jen sto metrů od náměstí Svobody. Na náměstí je pár příjemných hospůdek s letní zahrádkou, a také maličký hotýlek se vstřícným personálem a velmi příjemným dřevěným interiérem. Středem města se vine i cyklostezka Moravská vinná. Za jakým pokušením vás cyklostezka zavede necháme na vaší představivosti.

Zámek Buchlovice postavený jako dar.
Zámek Buchlovice postavený jako dar.

V zámku se rozhodovalo o osudech Evropy

Nyní už ale k zámku. Zámek Buchlovice je tvořen dvěma budovami situovanými naproti sobě. Mezi budovami najdete dvůr s kašnou, která má tvar obelisku s vejcem na špičce. Zámek se nese v duchu luxusní italské vily šlechticů. Počátky architektonického klenotu se datují před rok 1700. Zámek byl přitom stavěn ve stylu pozdní renesance. Věhlasu se ale dočkal zámek až na začátku 20. století. Zámek byl upraven do barokní podoby, jakou si můžeme prohlédnout dnes. Buchlovický zámek se stal reprezentativním sídlem pro politickou smetánku. Mezi zdmi tohoto zámku se rozhodovalo o osudech Evropy.

Nenápadná stavba s velikým politickým významem.
Nenápadná stavba s velikým politickým významem.

Prohlédněte si štukové stropy

Luxusní interiér je zdobený neobvyklou štukovou výzdobou a taktéž se nese v barokním duchu. Zajisté potěší, že vnitřní prostory jsou, podobně jako zámecký park, prakticky plně bezbariérové. Právě reprezentativní a obytné prostory zámku jsou jedním z prohlídkových okruhů a zabere zhruba 50 minut. Jen pozor, při prohlídce více než 10 osob, je nutné si rezervaci domluvit předem. Součástí výbavy zámku je i významná sbírka italské, francouzské a nizozemské grafiky.

Zámek Buchlovice má jeden z nejkrásnějších historických zahrad v ČR.
Zámek Buchlovice má jeden z nejkrásnějších historických zahrad v ČR.

Anglický park v barokním stylu

Anglický zámecký park je pečlivě udržovaný jak jinak, než v barokním stylu, a řadí se mezi nejkrásnější historické zahrady v České republice. Zámecký park se nachází na mírně členitém terénu, který tak předurčil parku terasovité rozložení. Zeleně je v zahradách požehnaně. Kolonády jehličnatých a listnatých stromů se prolínají s trávníky a rhododendrony. Přírodu zdobí nemalý počet soch. V parku si můžete prohlédnout i zoo koutek, záchrannou stanici živočichů nebo zámecké zahradnictví, které v zahradách každý rok prezentuje světoznámou sbírku fuchsií.

Strom vytváří přírodní bránu.
Strom vytváří přírodní bránu.

Podobné články