Za duchovní atmosférou kláštera Porta coeli

Město Brno má svou přehradu do níž teče řeka Svratka. Pokud byste se vydali proti proudu řeky, dostali byste se přes Tišnov do malého městečka nazvaného Předklášteří. Toto městečko leží v údolí několika kopců, kde se těžil kámen. V blízkém okolí je také několik vyhlídek a zřícenin hradů. Nás ovšem zajímá komplex přímo uprostřed aglomerace. Cisterciácké opatství Porta coeli, které je jediným fungujícím cisterciáckým (mnišský řád založený roku 1098) ženským klášterem v České republice. Klášter byl založen v roce 1233 a za svou historii stihl být zničen, ale i dvakrát zrušen i obnoven. Podle kláštera Porta coeli je pojmenovaná i planetka, kterou v roce 1982 objevil ve hvězdárně na Kleti Antonín Mrkos.

Porta coeli leží hned u rybníku. Ideální na procházku.
Porta coeli leží hned u rybníku. Ideální na procházku.

Klášterní komplex je rozsáhlý

Porta coeli je rozsáhlý komplex budov. Součástí areálu jsou dva kostely, muzeum, kavárna, starý a nový pivovar, bývalá sladovna, sýpka, ovčín, kravín, hospodářské budovy a zahrady. Opatstvím protéká potok, který je zde sveden náhonem z říčky Loučky. Největší dominantou Porta coeli je bez pochyby románsko-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Velmi zajímavý je unikátní vstupní portál kostela, který je bohatě zdobený a má vyjadřovat symbolické označení kláštera: Porta coeli – Brána nebes. Klášterní budovy tvoří čtvercové schéma s vnitřními zahradami. Ke klášternímu (dnes farnímu) kostelu přiléhá křížová chodba a kapitulní síň. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v pravém úhlu navazuje na konventní kostel a spolu uzavírají vnitřní rajskou zahradu.

Vlevo budova muzea. Vpravo konventní a farní kostel.
Vlevo budova muzea. Vpravo konventní a farní kostel.
Unikátně zdobený portál - Brána do nebes.
Unikátně zdobený portál – Brána do nebes.

Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum

Na nádvoří konventního kostela naleznete krytý náhon říčky a budovy muzea. V domě muzea byli v roce 1945 zahráněni před popravou dva muži: probošt z Porta coeli a opat z kláštera ve Vyšším Brodu na základě přimluvení místního faráře Antonína Šalamouna. Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum vystavuje exponáty paleontologického a mineralogického charakteru. Na Tišnovsku se nalézaly časté naleziště minerálů, proto se v muzeu umístila stálá expozice. Dalšími expozicemi jsou dějiny kláštera, historie interiérů měšťanských obydlí nebo, na toto místo netradiční, minisalon historických motocyklů. Nezřídka zde bývají i sezónní výstavy.

Klášter Porta coeli zdobí i tato překrásná plastika.
Klášter Porta coeli zdobí i tato překrásná plastika.

Zastavte se na pivo do klášterního pivovaru

Porta coeli mělo jako jeden z mála klášterů právo várečné. V komplexu budov můžete najít historickou budovu pivovaru i sladovny. Nyní se pivo vaří v nové budově klášterního pivovaru, kde si kromě piva můžete dát i další občerstvení. Klášterní pivo se snaží držet původní receptury a chuti. Pojďte si k nově budově klášterního pivovaru vychutnat místní pivo Vorkloster, který si můžete dát jak uvnitř budovy, tak na venkovním posezení. Případně si můžete také v originálních lahvích odvézt hořký suvenýr domů. Ochutnat můžete spodně kvašené světlé ležáky Vorkloster 10 a Vorkloster 12. Pro úplné fajnšmekry klášterní pivovar Porta coeli vaří svůj polotmavý speciál nazvaný Vorkloster Bock (16), který zaujme svou hořkostí (40 IBU). Budete-li mít štěstí, narazíte i na další druhy a speciály.

Vyzkoušejte klášterní pivo Vorkloster. Stojí za ochutnání.
Vyzkoušejte klášterní pivo Vorkloster. Stojí za ochutnání.

Mohlo by se ti líbit