Pohádky a zámky tak nějak patří dohromady. Už od dětství všichni slyšíme vyprávět o tom, že na zámku žil pan král (případně princezna či princ) a vládl tak a tak. Není proto divu, že v těch skutečných zámcích spatřujeme jistou romantiku a pohádkový nádech. Víte však, kde najdete ten nejpohádkovější zámek v České republice? Tento titul získal několikrát zámek v Hradci nad Moravicí. Vydejte se tedy do Slezska, a to s celou svou rodinou. Nebudete litovat.

Brána jako z pohádky.
Brána jako z pohádky.

Kousek od slezské metropole

Hradec nad Moravicí leží pouhých 6 kilometrů jižně od slezské metropole Opavy, tedy v Moravskoslezském kraji. Zdejší zámek je pověstný jednak tím, že za ním musíte hodně do kopce a také tím, že se vlastně jedná o zámky dva. Vše si samozřejmě vysvětlíme. Zámek Hradec nad Moravicí má statut národní kulturní památky a plně si ho zaslouží. Na místě samém můžete pobýt dost dlouho, záleží jak využijete možností, které se nabízejí.

Bílý zámek.
Bílý zámek.

Na skalním ostrohu

Zámek Hradec nad Moravicí se na Opavsku těší největší popularitě. Vzhledem ke své poloze je vidět už z daleka a navíc i samotná stavba je dost atraktivní. Již ve 13. století stál na ostrohu řeky Moravice gotický hrad. Od roku 1278 patřil hrad královně Kunhutě, která tady později uzavřela tajný sňatek se Závišem z Falkenštejna (přesně s tím, který byl později popraven na Hluboké). V 16. století pak byl hrad přestavěn na renesanční šlechtické sídlo.

Nádvoří Červeného zámku.
Nádvoří Červeného zámku.

Kulturní centrum kraje

Hradecký zámek se postupně stal významným kulturním centrem. Pobývali zde například skladatelé Ludwig van Beethoven a Ferenz Liszt nebo houslista Niccolo Paganini. Nechyběla zámecká kapela. V roce 1796 zachvátil zámek velký požár, který zničil bohatou knihovnu a galerii. Následující období bylo ve znamení empírových úprav a založení anglického parku, jenž má rozlohu 130 hektarů a patří k největším v České republice. Koncem 19. století nechal kníže Karel Maria Lichnovský přistavět tzv. Červený zámek (sloužil jako konírna), kde dnes najdeme hotel a restauraci. Další požár byl na zámku roku 1972 a postihl především velkou dvoranu Červeného zámku i s věží.

Okolí zámku s hradbami a Bílou věží.
Okolí zámku s hradbami a Bílou věží.

Červený a Bílý zámek

Zmíněný Červený zámek zaujme na první pohled. Brána a hradby jsou skutečně jako z pohádky. Můžete tady také vystoupat na Hodinovou věž a máte krásné vyhlídky do širokého okolí. Bílý zámek nabízí návštěvníkům přepychově zařízené salóny, hostinské apartmány, expozici z dějin zámku, malířské a sochařské sbírky. Uvidíte reprezentační kočár knížete Lichnovského. Prohlídkové okruhy vám nabídnou reprezentační i soukromé prostory knížecí rodiny. Jen pár metrů za Bílým zámkem je pak Bílá věž, kterou můžete rovněž navštívit.

Knížecí kočár.
Knížecí kočár.

Nádherný zámecký park

Zdejší zámecký park je nejen rozsáhlý, ale i nádherný. Spatříte několik sochařských děl, upravené chodníky, lávky a také tzv. Bezručovu vyhlídky. Menší rozhledna ze které je čarokrásný výhled na Hradec nad Moravicí, zámek a do údolí řeky Moravice. Park samotný pak volně přechází v lesní porost, tudíž si můžete udělat pěší výlet dál do okolí Hradce nad Moravicí. A abychom nezapomněli, nádvoří Červeného zámku bývá často využíváno ke kulturním akcím a koná se zde rovněž známá hudební soutěž Beethovenův Hradec.


Podobné články