Na cestách můžete poznávat památky, nádhernou přírodu, umění, zajímavá místa a kdoví co ještě. Existují však i lokality, které se něčím doslova vymykají a přitom jsou mnohdy lákavé a mají co nabídnout. Což takhle navštívit elektrárnu? Na první dojem to nevypadá jako zrovna nejšťastnější nápad, ale nenechte se mýlit. Tato výprava vás zavede do lůna čarokrásných Jeseníků k elektrárně Dlouhé Stráně.

Lidský um a přírodní bohatství
Elektrárna Dlouhé Stráně bude hlavním cílem tohoto putování a věřte, že zažijete opravdu neobvyklou cestu, která je ukázkovým propojením lidského umu a přírodního bohatství horského masivu v Olomouckém kraji. Tady sice zasáhl člověk, ale šetrně k přírodě a dnes vše působí zcela v souladu.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně
Dlouhé Stráně, tak se jmenuje přečerpávací vodní elektrárna v Hrubém Jeseníku, a to na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jedná se o nejrozsáhlejší vodní elektrárenské dílo v České republice a také o nejvýkonnější vodní elektrárnu na našem území. Navštívit toto místo je neobvyklým zážitkem, a to v plném slova smyslu. Ostatně, posuďte sami.

Dílo působí majestátně
Elektrárna Dlouhé Stráně byla uvedena do provozu roku 1996. Horní nádrž na vrcholu hory Dlouhé stráně je ve výšce 1350 m n. m., objem má 2 719 750 metrů krychlových, plocha činí 15, 4 hektaru a hloubka až 26 metrů. Dolní nádrž na říčce Divoká Desná je ve výšce 824 m n. m., objem má 3 405 000 metrů krychlových a plocha zabírá 16, 3 hektaru. Jen pohled působí majestátně.

Celý provoz je soustředěn v podzemí
Celý provoz této elektrárny je umístěn do podzemí. Hora Dlouhé Stráně tak skrývá důmyslně samotné „srdce“ vodního díla, a to nijak neruší okolní horskou přírodu. Pohled na vodní plochu horní nádrže je přitom nádherný. Jde vlastně o vrchol na jejímž nejvyšším místě je obrovské „jezero“. Z různých okolních kopců lze mít na Dlouhé Stráně úchvatný výhled.

Mezi největšími divy České republiky
V roce 2005 bylo celé dílo zařazeno mezi sedm největších divů České republiky. Tento div najdete v katastru Rejhotice obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Na Dlouhé Stráně můžete pěšky vystoupit lesní cestou po červené turistické značce (7 km) ze Skiareálu Kouty. Od roku 2010 vede na Medvědí horu šestisedačková lanovka a odtud pak 2.5 km pěšky po červené turistické stezce, také ze Skiareálu Kouty. Lanovka byla postavena pro lyžaře a v letních měsících slouží turistům k pohodlnějšímu přiblížení k Dlouhým Stráním. Klidně sebou vezměte i děti, bude to pro velký zážitek.

Navštívit můžete rovněž podzemí
Nemusíte zůstat pouze u turistického výstupu s krásnými výhledy. Elektrárna umožňuje navštívit i své podzemní prostory. Na tuto exkurzi si však předem udělejte rezervaci. Prohlídka s výkladem trvá zhruba dvě hodiny. Zájemce o exkurzi sváží autobus z areálu Kouty. Odtud jedete do areálu elektrárny. V infocentru vám promítnou naučný film, pak jdete do podzemí a následně jedete autobusem k nádrži. To už přece stojí za výpravu. Co říkáte?

Celkově velice výjimečná výprava
Pokud se rozhodnete přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně navštívit, máte předem zaručenou výjimečnou výpravu. Tady můžete krásně propojit zájem o divokou horskou přírodu a techniku. Fotograficky se jedná o přitažlivou lokalitu, kterou hned tak někde nespatříte. V těsném sousedství díla je vám pak k dispozici i stejnojmenný hotel. Tak šťastnou cestu do Hrubého Jeseníku. Toulavé Šlápoty děkují Syndikátu novinářů Moravskoslezského a Olomouckého kraje za zprostředkování cesty.