Pivo je a bude jeden z nejoblíbenějších nápojů nás Čechů. Tak to prostě je a ne nadarmo umíme uvařit nejlepší piva na světě (pokud má někdo jiný názor, ať si ho nechá pro sebe). Je vcelku logické, že existují (a také vznikají) různé pivní stezky, kterých již dnes je celá řada. Jednou z nich je Beskydská pivní stezka. Trochu netradičně řešená, ale velmi zajímavá a směle se dá říci, že je doslova plná chutí. Můžete ji vyzkoušet i vy, stačí prostě navštívit krásné Beskydy.

Městský pivovar Štramberk.
Městský pivovar Štramberk.

Turistická oblast Beskydy – Valašsko

Beskydská pivní stezka je součástí turistické oblasti Beskydy – Valašsko v Moravskoslezském kraji. Vedle opravdu nádherné horské přírody, jsou vám k dispozici místní pivovary (bodejť, když jde o pivní stezku) se svými lahodnými moky. Na toto putování buď vyrážejte bez dětí, ať si to více užijete nebo je berte sebou, ale budete vlastně jistým způsobem omezeni v ochutnávce oněch chutí, které se na každé zastávce nabízejí. Rozhodnutí je plně na vás.

Beskydský pivovárek Ostravice.
Beskydský pivovárek Ostravice.

Zhruba sto druhů piva

Místní pivovary nabízejí celkem zhruba sto druhů piva (to je výběr, že to na jeden zátah ani nejde zvládnout), k tomu samozřejmě rovněž pěknou řadu krajových specialit. Nejen tedy, že uhasíte žízeň, ale zároveň se dobře a chutně najíte. Restaurace jsou často stylově zařízené a není nouze o různé akce pro veřejnost. Beskydská pivní stezka je vlastně takové putování za pivem a jeho historií doplněná o historické i přírodní památky daného místa.

Rožnovský pivovar Rožnov pod Radhoštěm.
Rožnovský pivovar Rožnov pod Radhoštěm.

Pivovarů je skutečně habaděj

Pivovarů je na stezce skutečně habaděj. Posuďte sami: Minipivovar Krmelín, Minipivovar Koníček Vojkovice, Pivovar Radegast Nošovice, Minipivovar Kohutka Vyšní Lhoty, Beskydský pivovárek Ostravice, Valašský pivovar Kozlovice, Městský pivovar Štramberk, Minipivovar U Zastávky Hukvaldy Dolní Sklenov, Minipivovar Polivar Kopřivnice, Pivovárek Morava Frýdek-Místek, Rožnovský pivovar, Pivovar Brabčák Vratimov, Pivovar Ogar Kunčice pod Ondřejníkem, Pivovar Zenke.

Dejte si dobré pivo.
Dejte si dobré pivo.

Trasu si zvolte sami

Jak jste jistě pochopili, Beskydská pivní stezka není klasickou stezkou. Nevede z bodu A do bodu B. Je rozprostřena na větším území a je na vás jaký pivovar chcete navštívit. Trasu si tedy volíte sami podle svého zájmu. Výhoda spočívá v tom, že se na stezku můžete postupně vracet a poznávat další a další pivovary ze seznamu. Možná vás překvapí, že celková délka pěších stezek tady činí zhruba 700 kilometrů. Zúčastněné pivovary umožňují často exkurze (informujte se předem na jejich webu). A můžete se zapojit, coby hodnotitelé, do soutěží O nejlahodnější pivo Beskyd a Nejlepší tradiční pokrm Beskyd. Tož ať vám v Beskydách chutná.


Podobné články