Křížový vrch, zapomenuté místo v Lužických horách

Křížových cest a Kalvárií je v naší zemi nespočet. A přeci jsou některé něčím zvláštní nebo unikátní. Jednu takovou vám ukážeme. Křížová cesta sestavená ze 14 kapliček v lipové aleji, které má své unikátní genius loci. Vyrážíme na Českolipsko do Cvikova, který je pomyslnou bránou do Lužických hor. Severovýchodně od města najdete Zelený vrch (586 m n. m.) a hned vedle něj Křížový vrch (437 m n.m.), často také označovaný jako Kalvárie, na jehož nevelkém čedičovém návrší se už v první půlce 18. století zbudovalo poutní místo a následně i kapličky. Místo s historií a hlubokými náboženskými kořeny několikrát zchátralo, bylo ale vždy obnoveno. Toulavé Šlápoty vás zvou na výlet.

Kapličky doprovázené lipovou alejí vás doslova uchvátí.
Kapličky doprovázené lipovou alejí vás doslova uchvátí.

Křížový vrch má náboženskou historii

Psal se rok 1728 když se zde usadil punčochář Johann Franz Richter, který spolu se zbožným měšťanem Florianem Friedrichem začal budovat poutní místo. Na Velikonoce roku 1729 vztyčili na skalnatém vrcholku tři kříže, u nichž byly poprvé předváděny pašijové hry o utrpení Páně. Pašije se později hrály na náměstí ve Cvikově, odkud se na paměť ukřižování Ježíše Krista vynášely na vrchol kopce velké dřevěné kříže. Křížová cesta vznikla záhy. Původně ji tvořilo 8 zděných kapliček. Na vrcholku se postavila také poustevna, která zde fungovala až do roku 1782, kdy císař Josef II. všechny poustevny zrušil dekretem. Kapličky křížové cesty postupně zchátraly.

Křížový vrch, často nazýván Kalvárie je poklidný výstup ke kapli Božího hrobu.
Křížový vrch, často nazýván Kalvárie je poklidný výstup ke kapli Božího hrobu.

Křížová cesta byla několikrát obnovena

Koncem 19. století se z dobročinných příspěvků postavilo 14 nových kamenných kapliček. Na vrcholové skále za kaplí Božího hrobu bylo upraveno místo, kde se vztyčil kamenný sloup s železným křížem z roku 1830. Kolem dokola stály sochy Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a sv. Maří Magdalény z první poloviny 19. století. Po druhé světové válce se už o Kalvárii nikdo nestaral. Zub času a vandalové jen urychlili postupné chátrání. Křížová cesta byla ale opět obnovena v roce 1991 za přispění města Cvikov. V lipové aleji dnes stojí všech 14 kapliček. Na vrcholu stojí už jen socha sv. Maří Magdaleny a Panny Marie s uraženou hlavou. Sochu sv. Jana Evengelisty někdo bohužel ukradl.

Křížový vrch má plošinu, kde dosud najdete sochy svatých.
Křížový vrch má plošinu, kde dosud najdete sochy svatých.

Zeleným okruhem Za skalními výhledy

Spojte si Kalvárii a Boží hrob s kompletní procházkou po zeleném okruhu v okolí Cvikova. Vycházkový okruh začíná v centru města a pokračuje na sever k dětské léčebně a ke křížové cestě. V dalších zastaveních si užijete Schillerovu vyhlídku na Zeleném vrchu. Páté zastavení tvoří Švýcárna – dřevěný vyhlídkový altán, který přímo vybízí k příjemnému odpočinku. Mezi nejzajímavější zastávky patří Dutý kámen – unikátní geologická památka s drobnými pískovcovými sloupečky. Podobně jako mnohem známější Panská skála. Nakonec tu máme Lesní divadlo vybudované v roce 1920 v jednom z lomů na úpatí Zeleného vrchu. Dnes už se dochovala jen vytesaná místnost s okénkem.

Prozkoumejte i nádherné okolí, třeba po zeleném okruhu Za skalními výhledy.
Prozkoumejte i nádherné okolí, třeba po zeleném okruhu Za skalními výhledy.

Mohlo by se ti líbit