Vydra je živočich, který více či méně vzbuzuje zvědavost v mnoha ohledech. Už je spatřit vydru ve volné přírodě je prostě zážitek a což teprve, když se vám ji podaří vyfotografovat. Není vlastně ani divu, že se po ní jmenují stezky, zátoky, vodní cesty, chaty, tábořiště a mnoho dalšího. Inspirace se nezapře. Víte například, že jedna Vydří stezka vás může provést kolem Moravské Dyje, tedy úchvatnými místy táhnoucími se u této řeky? Ano, je tomu tak a i vy snadno zvládnete zdejší podmínky.

Tok řeky Moravská Dyje.
Tok řeky Moravská Dyje.

Na jih Čech

Zmíněná Vydří stezka, tedy vlastně naučná stezka, se nachází u jihočeských Dačic v okrese Jindřichův Hradec. Jedná se o turistickou oblast Česká Kanada. Nenechte se zmýlit názvem řeky Moravská Dyje a prostě se vydejte na jih Čech. Čeká na vás nenáročná trasa na kterou můžete i s dětmi, případně se psím parťákem. Zajímavostí je zde vcelku dost takže si skutečně užijete podle svého gusta.

Přírodní památka Moravská Dyje.
Přírodní památka Moravská Dyje.

Stezka je pro pěší

Tato Vydří stezka je 13 kilometrů dlouhá a je určena pro pěší cestovatele. Kola raději tentokrát neberte, některé úseky jsou pro cyklisty nesjízdné. Naučná stezka obsahuje jedenáct zastavení s informačními tabulemi a také najdete přístřešky s posezením. Nejnižší bod má 458 m n. m. a nejvyšší bod 527 m n. m. Část trasy vede chatovými osadami, což však vůbec není na škodu.

Začátek stezky je v Dačicích.
Začátek stezky je v Dačicích.

Začátek je v Dačicích

Naučná stezka je značená zelenobílým čtvercem rozděleným úhlopříčkou. Začátek je v Dačicích u mostu přes řeku Moravskou Dyji. Dále pokračuje takto: Moravská Dyje – Hradištko – Spálený mlýn – Loucký mlýn – Staré Hobzí. Prakticky půjdete údolím Moravské Dyje, které je evropskou významnou lokalitou. Žijí zde vzácní živočichové, jako například ona vydra říční. Nezapomeňte na fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si své dojmy uchováte v podobě hezkých obrázků.

Přírodní památka Toužínské stráně.
Přírodní památka Toužínské stráně.

Příroda i zajímavosti

Vydří stezka kolem Moravské Dyje má nejen poutavou přírodu, nýbrž i různé lákavé zajímavosti. Můžete spatřit přírodní památky jako například Toužínské stráně či Dubovou stráň. Ze zajímavosti jsou to především bývalé mlýny a není jich málo. Jen posuďte sami – Homolkův. Panský, Frelův, Heybalův, Spálený, Velfův, Loucký. Užijte si tedy celičký pobyt jak je vám libo a dobijte si baterky na sto procent. Taky, kde jinde nejlépe než v lůně krásné přírody, že?


Podobné články