Líbí se vám mlýny? Fascinují vás větrné či vodní nebo snad obě varianty? Na odpovědích vlastně ani zase tak moc nezáleží. Zkrátka a dobře, spousta z nás se na nějaký ten dochovaný mlýn ráda podívá a pokud je přístupný i interiér, tak je úplně vyhráno. Kdysi byl mlýn běžnou součástí vsí a krajiny, dnes je situace jiná. Naštěstí nám nějaké ty pozůstatky mlynářské činnosti zůstaly zachovány a my si můžeme na cestách přijít na své. Hodně mlýnů bývalo v kraji zvaném Moravské Holandsko.

Choltice.
Choltice.

Hurá na Moravu

Jak už sám výraz Moravské Holandsko napovídá, vydáme se na Moravu, a to konkrétně do Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Moravské Holandsko se říkalo oblasti větrných mlýnů mezi Přerovem, Ostravou a Opavou a kraji na náhorní plošině Nízkého Jeseníku. Proč Holandsko? Inu, právě tato země je pověstná svými mlýny, takže pojmenování dobře sedí. Mnohé mlýny Moravského Holandska už dávno neexistují, ale přeci jen se výjimky najdou.

Partutovice.
Partutovice.

Pár mlýnů zde je

Ano, pár mlýnů skutečně stojí do současnosti a můžete je navštívit. Nejlepší způsob je, když si vždy naplánujete cestu ke konkrétnímu mlýnu, lépe si tak cestu i poznání užijete a nebudete muset nikam spěchat. Zachovalé mlýny jsou například v Cholticích na Opavsku, v Branném, v Partutovicích (tzv. Maršálkův mlýn) či trochu jižněji na Moravě, a to v Kuželově. A pokud se chcete s „Holandskem“ seznámit i jinak, tak navštivte Holandskou zahradu v Kroměříži, ale to už je jiné téma.

Kuželov.
Kuželov.

Cyklotrasa připomíná mlýny

Kdo chce více sportovat, může využít cyklistické trasy Po stopách využívání vodní a větrné energie. Cyklotrasa oživuje pestrou historii větrných a vodních mlýnů na Hranicku, tedy v okolí města Hranice. O vznik stezky se zasloužila organizace Mikroregion Hranicko. Vyjet si lze do několika okruhů: Červekův okruh (41 km, vysoká obtížnost), Maršálkův okruh (44 km, střední obtížnost) a Humplíkův okruh (40 km, střední obtížnost). Start a cíl je vždy v Hranicích.

Město Hranice.
Město Hranice.

Poznejte město Hranice

Samotné město Hranice (můžete slyšet i výraz Hranice na Moravě) leží na soutoku řeky Bečvy a Veličky v okrese Přerov. Východně od Olomouce a jihozápadně od Ostravy. Mezi největší zajímavosti zde patří pověstná technická památka Hranické viadukty a naprosto unikátní Hranická propast. Město se rovněž může pochlubit dochovanými pozůstatky městského opevnění. Vzhledem k tomu, že v Hranicích stojí hodně vlakových spojů, můžete dorazit vlakem a na místě si pak půjčit kola na zmíněnou cyklostezku. To už je však na vás.


Podobné články