Často zmiňujeme, že přírodních rezervací má Česká republika opravdu dost a dost a je tedy z čeho vybírat pro zajímavé toulky. Naše příroda je vskutku hodně pozoruhodná a kdo se rád pohybuje v lesích, ve skalách či u řek, tak má pořád co objevovat. Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek je toho zářným příkladem. Vydejte se sem a přesvědčte se o unikátnosti středočeské lokality. Nebudete vůbec litovat svého času a námahy.

Masiv vrchu Baba.
Masiv vrchu Baba.

Dva vrcholy hrají prim

Přírodní rezervace Vrch Baba a Dědek se rozkládá ve Středočeském kraji, turistická oblast Pojizeří a Polabí, a to konkrétně mezi městy Kosmonosy a Bakov nad Jizerou. Jak už sám název napovídá, tak v rezervaci hrají prim dva vrcholy – Baba (304 m n. m.) a Dědek (363 m n. m.). Jde o vulkanický suk a čedičovou vyvýšeninu. Z flory zde rostou např. kapradiny jako sleziník červený, osladič obecný nebo i takové orchideje. Fauna je zastoupena např. vzácnými druhy bezobratlých či motýlů a obojživelníků. V klidu si to zde projděte, nespěchejte a bez obav sebou vezměte třeba i psího parťáka.

Přímo skalní brána.
Přímo skalní brána.

Lesy a kamenná moře

K vyhlášení přírodní rezervace došlo již v roce 1950. Oblast tvoří lesní porost s teplomilnou vegetací a nachází se tady četná kamenná moře a sesuvy. Není nouze o skalní rokle. Z geologického hlediska jde o velmi pozoruhodnou lokalitu. Z vrchu Dědek můžete pozorovat panorama Českého ráje s hradem Valečkov. Přírodní rezervací Vrch Baba a Dědek vede značená naučná stezka. Začátek stezky je v obci Horní Stakory a pokračuje okolo vrchu Dědek – Baba a zpět odkud vyjdete. Po cestě je sedm informačních panelů, nechybí lavičky a studánka. Délka je pouhých 2,5 km.

Zdejší skalní útvary.
Zdejší skalní útvary.

Projděte si i Kosmonosy a Bakov

Pokud budete mít čas a chuť, projděte si také města v nejbližším okolí přírodní rezervace. Kosmonosy jsou v blízkém sousedství s Mladou Boleslaví. Mají tady zámek, loretu nebo kostel Povýšení svatého Kříže. Bakov nad Jizerou je pouhých 6 kilometrů od Mladé Boleslavi. Teče tudy řeka Jizera. Prohlédnout si můžete kostel svatého Bartoloměje, oboru Klokočka, zříceninu zámku Zvířetice nebo se projít k Přírodní památce Podhradská tůň. K dispozici je rovněž Národní přírodní památka Rečkov.

Kam to asi vede?
Kam to asi vede?

Podobné články