Z tuzemské krajiny se vydáme za vysokým monumentem, jen pár kilometrů od východního pobřeží Řecka, nedaleko města Preveza. Vysoký památník je postaven na stejnojmenné hoře a výrazně jej uvidíte i z dálky. Památník Zalongo má připomínat smutný osud žen a jejich dětí z vesnic oblasti Suli, které se na tomto místě rozhodly spáchat masovou sebevraždu. Učinily tak, aby sebe a své děti ušetřily znásilnění od vojáků a mukám otroctví Osmanské říše. Navštivme spolu smutný pomník a připomeňme si – ne až tak dávnou – hrůzu doby minulé. Na tomto místě se zamyslíte a zároveň můžete obdivovat překrásný památník a výhled do okolí.

Vysoký památník Zalongo připomíná smutnou historii.
Vysoký památník Zalongo připomíná smutnou historii.

Proč k tomu vlastně došlo

Na konci 18. století byla situace na jihovýchodě Evropy velmi neklidná. Krutý osmansko-albánský vládce Ali Paša Janinský dosáhl za pomoci uzavření spojenectví s Osmanskou říší, Francií i Ruskem nadvládu nad celým územím Rumelie (zhruba celá jižní půlka dnešního Řecka). Jeho chamtivost ale neznala mezí a nebál se uzavřít jakoukoliv dohodu, aby si podrobil ještě větší území. Se svým vojskem napadl 11 obcí v oblasti Suli jenž vyhlásily nezávislost. Psal se prosinec roku 1803 a v Suli začala evakuace potom, co bránící vojáci podlehli vojsku Ali Paši.

Ženy a děti v obklíčení vojáků

Během evakuace se skupina žen a dětí ukryla v horách Zalongo. Všechny muže ve vesnicích zmasakrovali Aliho vojáci, kteří se pak pustili i do pronásledování uniklých žen. Šedesát sulijských žen se ocitlo v pasti. Neměly kam utéct a proto se rozhodly jednat a ušetřit se hrůznému osudu, který je čekal. Ze strmého srázu nejdříve shodily do rokle kojence a děti. Následně se všechny ženy chytily za ruce a skočily postupně také. Vše přitom probíhalo při tanci a zpívání, proto se této události také přezdívá „Dance of Zalongo“.

Památník Zalongo se tyčí až do nebes.
Památník Zalongo se tyčí až do nebes.

Památník Zalongo

Na základě těchto událostí byl v roce 1961 postaven 13 metrů vysoký a 18 metrů dlouhý památník symbolizující ženy držící se za ruce. Pomník je stvořen z betonu a 4300 bílých vápencových bloků. Dílo je dítětem sochaře George Zongolopoulose a architekta Patroklose Karantinose. S výstavbou přitom významně pomohli občané nejbližšího města Kamarina a také zástupci z řad vojenských útvarů. Monument Zalongo stojí na místě srázu ve výšce 700 m n.m., odkud ženy skákaly. Nejlépe se k památníku lze dostat od kláštera Zalongo, odkud vede dlažděná cesta se 410 schody.

Monument je vidět až z města Preveza.
Monument je vidět až z města Preveza.

Zahrňte památník do svých plánů

Pojedete-li do Řecka a budete plánovat návštěvu východního pobřeží, určitě zahrňte památník do plánů. Můžete jej spojit s návštěvou atraktivního prosluněného města Preveza. Město tvoří bránu do malého zálivu, jehož vody vytváří časté mokřady v severní části zálivu. Mokřady mediteránu jsou domovem mnoha vzácných živočichů i rostlin. Samotné město nabídne klasickou řeckou architekturu v ruchu středně velkého města s přístavem. Kavárny, restaurace, víno a lodě najdete téměř na každém rohu. Navíc nedaleko města je menší a klidnější město Lefkáda s bílými písečnými plážemi.

Řecko nabízí i překrásné hory a několik dálkových treků.
Řecko nabízí i překrásné hory a několik dálkových treků.

Nebojte se cestovat

Ze smutné historie jsme přešli k dovolené u moře. Nejen východní Řecko, je opravdový poklad naší planety a má co nabídnout z pohledu historie, relaxace i gastronomie. Navštivte někdy východní Řecko a s odjezdem už budete zaručeně přemýšlet o tom, že se sem někdy vrátíte. Nebojte se cestovat a vyrazit. Nic zlého se vám nestane, budete-li pozitivně naladěni. Jak říká cestovatel Jirka Kolbaba: „Prostě, co vyzařuješ, to se ti vrátí“. Tak vzhůru do Řecka!


Podobné články