Valtické podzemí, říká vám to něco? Mnohým nepochybně ano, zvláště těm z vás, kteří máte rádi víno. A pokud jste tohle místo již osobně navštívili, tak už vůbec není co řešit. Z názvu je jasné, kde Valtické podzemí hledat, ale my si toho řekneme podstatně víc. Valtické podzemí si to totiž zaslouží, a to po všech stránkách. Bez přehánění se dá říct, že Valtické podzemí je ráj milovníků vína a i ten, kdo vinné révě v tekutém stavu zrovna neholduje tady najde něco zajímavého. Nahlédněte do svých kalendářů či diářů a naplánujte si cestu na jižní Moravu. Můžete si být jisti, že nebudete litovat. Než vyrazíte, tak se zde společně na Valtické podzemí podíváme.

Valtické podzemí zaujme už svým vstupem.
Valtické podzemí zaujme už svým vstupem.

V hlavním městě vína

Valtické podzemí se nachází v hlavním městě vína. Ano, je tomu skutečně tak. Valtice jsou totiž považovány za hlavní město víno a vlastně se ani není čemu divit. Valtice leží v okrese Břeclav, hned u hranic s Rakouskem. Prakticky všude kolem se rozkládají vinohrady a veškeré společenské, kulturní a turistické akce se točí kolem vína. A opravdu je z čeho vybírat, to brzy zjistíte sami. Valtické podzemí nemusíte nijak složitě hledat a dokonce v jeho blízkosti lze i dobře zaparkovat. Centrum Valtic pak je jen kousíček odsud, takže si můžete udělat i hezkou procházku.

Krásné prostory mají svou atmosféru.
Krásné prostory mají svou atmosféru.

Historické vinné sklepy

Jihomoravský kraj má vinných sklepů požehnaně. To by nejspíš nikdo ani nespočítal. Jeden je však naprosto unikátní. Valtické podzemí tvoří 13 historických vinných sklepů, které jsou již dávno vzájemně propojeny, takže vznikl opravdu jedinečný komplex o celkové délce 900 metrů. Historie spadá až do roku 1289. Hloubka podzemních prostor je 6 až 12 metrů a původně zde stával minoritský klášter. V současnosti provozuje Valtické podzemí vinařství ANNOVINO Lednice a svým návštěvníkům nabízí jen to nejlepší.

I takové spojovací chodby tady najdete.
I takové spojovací chodby tady najdete.

Valtické podzemí pro každého

Valtické podzemí je otevřeno opravdu pro každého a klidně sebou vezměte i děti. Děti pochopitelně nepůjdou na víno, ale prohlídka se jim líbit bude. Jak jsme uvedli výše, jde o soubor několika historických sklepů. Do Valtického podzemí tedy můžete přijít třeba jen na prohlídku. Uvidíte nádherné prostory, spojovací chodby, množství archivních vín, získáte nějaké informace o víně a můžete zde i fotografovat. Pokud se vám stane, že najednou nebudete vědět kudy dál, nezoufejte. Je to takové menší bludiště, nicméně k dispozici je plánek celého podzemí. Z vlastní zkušenosti doporučujeme i nějaké to víno ochutnat (dospělí návštěvníci) a rovněž si zakoupit aspoň lahvinku na doma. Výběr je velmi pestrý nebo vám tady rádi poradí. Mimochodem, i cenu vstupenky a zdejší valtické tolary můžete směnit za víno. Informujte se jak a využijte této možnosti.

Kóje s archivními víny. Svou kóji můžete mít i vy.
Kóje s archivními víny. Svou kóji můžete mít i vy.

Valtické podzemí je velmi akční

Valtické podzemí je velmi akční. Vedle individuálních návštěv, jsou tady programy pro skupiny a firmy, nabídka sklepního pohoštění, degustace vzorků vín, prodej vín. Zájemci zde dokonce mohou mít zdarma svou archivní kóji (v kóji mají uložené své víno). Archivní kóji má například i zpěvák Marian Vojtko nebo herec Jan Čenský. Ročně se tady pořádá 98 akcí. Hlavní sezona je od února do listopadu. Otevírací doba se během roku liší, takže před návštěvou si raději prostudujte web Valtického podzemí. Zažít tady lze Letní hudbobraní, večery s cimbálovkou, country večer, vinobraní, dny otevřených sklepů. Běžné jsou rozlučky se svobodou či svatby. Pro děti se organizuje Dýňobraní. Velmi oblíbené jsou akce Miss Burčák a Missák Burčák.

Svatý Urban, patron vína. Toho zde taky potkáte.
Svatý Urban, patron vína. Toho zde taky potkáte.

Jedinečná atmosféra se vším všudy

Všechno je o lidech. A ve Valtickém podzemí to platí dvojnásobně. Důležité je vždy, aby na každé akci byla spontánní jedinečná atmosféra a lidé se zde cítili dobře. U skvělého vína, dobrého jídla a hudby je pak krásně každému a mnozí se rádi vracejí. My měli také ten pocit a vychutnali jsme si každý okamžik našeho pobytu v těchto unikátních historických prostorách. Svatý Urban, patron vína, by to mohl potvrdit, kdyby uměl mluvit. Jeho sošku ve Valtickém podzemí najdete, takže vězte, že sleduje a nic mu neujde. Na nás se aspoň tvářil přívětivě. A jen malá poznámka na závěr. Tento článek vznikl s dobrým bílým vínem po ruce. Jinak to fakt nešlo. Tož, ať chutná i vám.

Mapka podzemních prostor vám může usnadnit prohlídku.
Mapka podzemních prostor vám může usnadnit prohlídku.

Podobné články