Každé dnešní dítě zná pohádku Ledové království. Která holčička by se nechtěla stát princeznou Elzou. Přitom pro takové království nemusíte jezdit až do Skandinávie do ledových hotelů. Jedno ledové království a mnohem více, máme téměř za humny, u našich sousedů na Slovensku. Na severním okraji Národního parku Nízké Tatry v Demänovské dolině. Pouhých 15 minut autem od Liptovského Mikuláše. Údolí je bohaté na propojené komplexy vápencových jeskyní, překrásnou přírodu a čarokrásné výhledy. Demänovský jeskynní systém čítá zhruba třicet jeskyní. Navštivte s námi Demänovské jeskyně, jenž jsou známé po celém světě.

Demänovské jeskyně jsou úchvatné, viďte?
Demänovské jeskyně jsou úchvatné, viďte?

Ledové království Slovenska

Demänovská ledová jeskyně je jedna z nejstarších popsaných jeskyní v Evropě. Není divu, že jeskyně vítá své návštěvníky už od 19. století. Trvale zaledněná jeskyně utváří velmi zajímavé přírodní skulptury a sintrovou výzdobu. Část ledu vždy přes léto roztaje, zima má zase za úkol ztracenou vrstvu ledu doplnit. Ke vstupu do jeskyně, jenž je přírodní památkou, se dostanete od parkoviště / autobusové zastávky výstupem z údolí. Zpřístupněná návštěvní trasa je 650 metrů dlouhá a trvá 45 minut. Dobře se oblečte, protože průměrná teplota v jeskyni se logicky blíží bodu mrazu. Ovšem pozor, převýšení a teplotní rozdíl jsou pro organismus velmi zatěžující. Než se vydáte do jeskyně, měli byste si dopřát chvíli na odpočinek.

Ledové vodopády jsou nádherné.
Ledové vodopády jsou nádherné.

Jeskyně svobody – nejnavštěvovanější široko daleko

Nedaleko ledového království se nachází Demänovská jeskyně Svobody. Krasovou jeskyni objevili v roce 1921 a v současnosti jde o nejnavštěvovanější jeskynní komplex na Slovensku. Jeskyně Svobody se pyšní velkou krápníkovou sbírkou. Zdobené stěny se tyčí nad vodními plochami podzemního toku Demänovky. Návštěva jeskyně se přitom vine skrze visutou galerii nad vodou. Uvidíte nespočet chodeb, síní a dómů jejichž krápníkové sochy jsou zbarvené do žluta až červena, vlivem železa a manganu. Stropy zdobí spíše jemné stalaktity, ze země se tyčí hrubé stalagmity. Některé stěny jsou vyzdobeny i krápníkovými vodopády. Opravdovou raritou jsou pak jeskynní perly (kuličky na dně jezírka u Velkého dómu) a jinovatkové stalaktity v Klenotnici.

 Demänovské jeskyně jsou známé po celém světě.
Demänovské jeskyně jsou známé po celém světě.
Krasová výzdoba - příroda a její vlastní smysl pro umění.
Krasová výzdoba – příroda a její vlastní smysl pro umění.

Údolí není jen o podzemních krásách

Demänovská dolina není jen o krásách, které nabízí místní podzemí. Území, které je rozděleno řekou Demänovkou pokrývá nemalou zalesněnou a poměrně členitou plochu. Na přítocích řeky najdete i mnoho přírodních studánek a pramenů a v neposlední řadě také spoustu vodopádů. Budete-li plánovat delší výlet, můžete si trasu nastavit po modré, žluté nebo zelené turistické trase a zahrnout tak do svých plánů nejen jeskyně, ale i zmíněné vodopády a prameny. Hlavně při vícedenním treku oceníte prameny k doplnění pitné vody a vodopády k příjemnému schlazení či okoupání. Stezky v kopcích mají úžasné výhledy na celé údolí řeky. I nadšenci horolezectví si zde přijdou na své, protože údolí je lezeckými trasami proslulé.

Vstup do jeskyně je vidět z údolí.
Vstup do jeskyně je vidět z údolí.

Není třeba nic dodávat, destinace pro příští dovolenou je jasná. Pojede se na Slovensko, do údolí Demänovky!


Podobné články