Někdo se rád válí na pláži a jiný dává přednost trochu divočejšímu prostředí jako jsou hory, jezera, řeky, rokliny apod. Každému, co jeho jest. Důležité je, že jste spokojeni s tím, co si vyberete. V jistém slova divočinu, vám nabídne Šútovské jezero u našich slovenských sousedů. Nemusíte přitom jezdit zase tak daleko. Oblast je vlastně „za humny“, tedy kousek od hranic. Ostatně, vyzkoušejte sami.

Šútovské jezero a skály podél břehu.
Šútovské jezero a skály podél břehu.

Klenot kraje

Šútovské jezero je klenotem Žilinského kraje, a to v okrese Martin. Již tento fakt dává jasně na srozuměnou, že vskutku není třeba cestovat daleko za česko – slovenskou hranici a dostanete se sem jak autem, tak i třeba vlakem a autobusem. A ještě jeden bonus přidáme. Ten se dá vyjádřit stručně – Malá Fatra. Kdo má rád hory, jistě hned zbystřil a dobře udělal.

Šútovské jezero je slovenským Plitvickým jezerem

Máte rádi filmy o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi? Jistá generace zcela určitě. Pak se máte na co těšit. Šútovské jezero totiž bývá označováno jako slovenské Plitvické jezero (Chorvatsko) a právě tam se kdysi zmíněné filmy také natáčely. Stačí si pustit fantazii na špacír a rozhlédnout se po zdejších přírodních krásách a romantika jede na plné obrátky. To už stojí za návštěvu ne?

Vesnička Šútovo.
Vesnička Šútovo.

Zatopený lom je vám plně k dispozici

Šútovské jezero je zatopený lom, který se nachází mezi obcemi Šútovo a Rieka. Tvoří přírodní koupaliště s průzračnou tyrkysovou vodou. Najdete tady rovněž dvě velké pláže a několik menších. A pozor, pokud se rádi koupete bez plavek a vůbec je vám příjemné chodit jak vás Pán Bůh stvořil, můžete využít prostor zdejší nudistické pláže. Okolní scenérie jsou jako vystřižené z nějakého westernu, takže oko či objektiv fotoaparátu si přijdou na své. V blízkosti jezera jsou bufety a parkoviště. Můžete i stanovat.

Nezapomeňte na Šútovský vodopád

Samotný Šútovský vodopád je perlou celé oblasti. Leží v nadmořské výšce 830 metrů v Krivánské Malé Fatře, a to jen 4 kilometry od obce Šútovo. Celková výška vodopádu je 38 metrů a jedná se o nejvyšší vodopád v Malé Fatře. Vytvářen je Šútovským potokem. Sami vidíte, že lákadel je celá řada, a to jak přímo u Šútovského jezera či Šútovského vodopádu, tak v okolních kopcích Malé Fatry. Můžete mít pláž, hory a romantiku v jednom balení.

Krásný pohled už při příjezdu do Šútova vlakem.
Krásný pohled už při příjezdu do Šútova vlakem.

Prohlédněte si vesničku Šútovo

Zmínili jsme se o obci Šútovo. Tuto vesničku nevynechejte ve svém dovolenkovém programu. Leží na úpatí Malé Fatry, a to na okraji Turčianské doliny, 19 kilometrů od Martina. První písemná zmínka pochází z roku 1403. Zajímavá je místní lidová architektura a zvonice s hasičskou zbrojnicí. Jezdí sem také vlak, takže šanci mají i ti, kteří necestují vlastním automobilem.

Celá Malá Fatra to jistí

Dá se směle říct, že celá Malá Fatra jistí neobyčejné zážitky. Nejvyšším vrcholem je Velký Kriváň (1709 m n. m.), většina pohoří leží v Žilinském kraji a menší část v Trenčínském kraji. Jedná se o velmi oblíbenou turistickou oblast. Významnou část zabírá Národní park Malá Fatra. Rozloha Malé Fatry je 549 km čtverečních. Dost velké území pro všechny, kdo mají toulavé boty. Tak toho využijte podle své libosti. A případně sebou vezměte i svého pejska.

Malá Fatra nabízí mnoho možností k toulání.
Malá Fatra nabízí mnoho možností k toulání.

Podobné články