Rajhradská bažantice, klidná procházka přírodou

Když chce člověk vypadnout někam z města do přírody, nemusí to nutně být desítky kilometrů daleko. Někdy prostě stačí jít do prvního lesa, který máte za rohem. Zveme vás na klidnou, krátkou a bezbariérovou procházku do lesů Rajhradské bažantice. Rajhrad se nachází u Brna, a mimo hezké bažantice se zde nachází také barokní benediktínský klášter z 11. století, kostel Povýšení sv. Kříže, kostel Božského Srdce Páně nebo i klášter sester Těšitelek. Nám ale stačí neobyčejně obyčejná Rajhradská bažantice, zařízení Školního lesního podniku Mendelovy univerzity v Brně. Pojďte se projít, je to jen 10 minut vlakem z Brna. Autem pak 15 minut. Čas strávený v přírodě není nikdy zbytečný.

Rajhradská bažantice má krásnou a klidnou přírodu.
Rajhradská bažantice má krásnou a klidnou přírodu.

Historie, příroda a lovecká tradice

Na území dnešní bažantice byl lesní porost odjakživa. Okolí bylo dokonce tak zalesněné, že zmíněný benediktinský klášter byl celý obklopen stromy. Původní lužní les s výsadbou topolů, dubů, jasanů, bříz a různých keřů. Zdejší prostředí poskytuje ideální podmínky pro chov bažantů, srnců a další zvěře. Proto na tomto místě byla Rajhradská bažantice založena už v první půli 19. století Mitrovskými z Mitrovic. Mendelově univerzitě patří od roku 1948 zejména k výuce a výzkumu Lesnické a dřevařské fakulty. V bažantici se nachází šest lečí – menší části honitby, často ohraničené přírodními překážkami. Rajhradská bažantice se využívá pro polodivoký odchov bažantů včetně pravidelných honů.

Polodivoký odchov bažantů v lužních lesích.
Polodivoký odchov bažantů v lužních lesích.

Vedle bažantice vedou i dálkové trasy

Celá bažantice je ohraničená s dřevěnou vstupní bránou. Pohyb je povolen pouze po vyznačené cestě, nikam jinam se toulat nemůžete. Kousek od vstupu můžete objevit památník věnovaný Oktaviánu Farskému, profesoru myslivosti. Před bažanticí je také rybník, oblíbený místními rybáři. Uprostřed něj leží také ostrůvek pro početné ptačí populace, které zde mají svá útočiště. Vedle bažantice teče řeka Svratka, podél které vedou dvě dálkové trasy. Moravskoslezská Svatojakubská cesta vede Opavou, Olomoucí, Brnem a Mikulovem. A dále také Pálavská trasa Cyrilometodějské stezky, která končí ve Velehradě. Více si o Cyrilometodějské stezce můžete přečíst v samostatném článku.

Rybník za Starou pilou je v blízkosti bažantice.
Rybník za Starou pilou je v blízkosti bažantice.

Stará rajhradská pila, ruiny technické památky

V blízkém sousedství se nachází také ruiny bývalé technické památky. Vodní dílo s vžitým názvem “Stará pila” má své počátky už z roku 1639. Za prošta Bonaventury Pitra byla pila obnovena rajhradskými benediktíny v roce 1763, kteří ji pak i dále udržovali a opravovali. Od poloviny 19. století se majitelem pily stál zřejmě mlynářský rod Tomků. Na pile se řezalo až do roku 1919. Vodní náhon poháněl velké dřevěné kolo, které pohánělo svazkovou rámovou pilu. Ve spodní kamenné části budovy pily měl svou dílnu pilníkář, který zde brousil nejen pilníky. Dnes jsou z pily dochovány pouze části základů spodního kamenného patra. Dřevěné horní patro už vzal zub času.

Základy Staré rajhradské pily, technické památky.
Základy Staré rajhradské pily, technické památky.

Naučná stezka Rajhradsko vám ukáže mikroregion

Naučná stezka Rajhradsko vede přímo skrz Rajhradskou bažantici a propojuje historii, přírodu a krajinu bývalých klášterních obcí Rajhrad, Rajhradice, Opatovice, Holasice a Popovice. Trasa o celkové délce 25,5 km je rozdělena na dva okruhy a zahrnuje devatenáct zastavení s šestnácti informačními panely, které přibližují bohatou historii regionu, místní faunu a flóru. Stezka je vhodná nejen pro pěší turisty, ale i pro cyklisty. Naučná stezka vás provede mikroregionem Rajhradsko a ukáže vám zajímavá a významná místa tohoto rázného kraje. Na stezce je dostatek odpočívadel i turistických přístřešků. Míst ke svačině tak bude dost. Už stačí jen vyrazit.

Naučná stezka vás provede mikroregionem Rajhradska.
Naučná stezka vás provede mikroregionem Rajhradska.

Mohlo by se ti líbit