Také jste si všimli, že ať už v České republice zavítáte kamkoliv, tak narazíte na nějaký ten kus krásné přírody? Možná se to někomu nebude úplně pozdávat, ale je to tak. Obzvláště, když si umíte užívat přítomného okamžiku a vnímat věci kolem sebe všemi smysly. Navštívili jste již třeba Národní přírodní rezervaci Javořina? Poznat ji má své kouzlo a navíc je odtud coby kamenem dohodil k našim slovenským sousedům. Vzhůru na cesty.

Morava – Slovensko

Národní přírodní rezervace Javořina se nachází na Moravě, konkrétně tedy ve Zlínském kraji u obce Strání, okres Uherské Hradiště. Volně pak navazuje na slovenskou rezervaci Velká Javorina. Naše Javořina má celkovou rozlohu 166 hektarů a je nedílnou součástí CHKO Bílé Karpaty. Statut národní přírodní rezervace má od roku 2007. Důvodem ochrany jsou především původní listnaté porosty – bukový prales s javorem a jasany.

Využijte turistických tras

Po poznání Národní přírodní rezervace Javořina využijte značených turistických tras. Na západní straně je červeně značená turistická trasa, která vede od autobusové zastávky Horní Němčí na vrchol Velké Javořiny. Na jihozápadě je zeleně značená turistická trasa, jenž vede z Květné (součást obce Strání) až k Holybyho chatě na Slovensku. Nejvyšším vrcholem rezervace Javořina je Velká Javořina (970 m n. m.), další z vrcholů je pak Jelenec (925 m n. m.). Při svých toulkách klidně zavítejte i na slovenskou stranu.

Seznamte se s obcí Strání

Vesnička Strání je takovým nepsaným výchozím bodem do Javořiny a nejen tam. Leží na jihovýchodě Bílých Karpat v údolí potoka Klanečnice. Prohlédnout si můžete kostel Povýšení svatého Kříže či bývalý lovecký zámeček Lichtenstaeinů, který dnes slouží jako penzion a restaurace. Nachází se tady rovněž hraniční přechod se Slovenskem, a to Strání – Moravské Lieskové. V místní části Květná ochutnejte Straňanský cicůrek, což je pramenitá voda. Mezi Strání a Březovou pak mají zase Janáčkův pramen.


Podobné články