Slezská metropole Opava uvítá každého, kdo se zde rozhodne strávit svou dovolenou či jen víkend. Žádný návštěvník se tady nemusí nudit a když své volnočasové aktivity ještě rozšíří na výlety po nejbližším okolí, má o zábavu a poznání postaráno. Opava a vůbec celé Opavské Slezsko leží mezi Jeseníky a Beskydami na svazích Opavské pahorkatiny. Městem protéká stejnojmenná řeka a na jeho východním okraji se do ní vlévá řeka Moravice.

Věž zvaná Hláska. Dnes sídlo radnice.
Věž zvaná Hláska. Dnes sídlo radnice.

Hlavní město českého Slezska

První písemná zmínka o Opavě pochází z roku 1195 a v roce 1224 byla povýšena na město. Do roku 1928 byla hlavním městem českého Slezska. Sídlil zde Zemský sněm a jednalo se o knížecí město. Jen samotná procházka Opavou jasně ukazuje, že historie má tady své kořeny sahající do dnešních dnů. Hned v centru města na první pohled zaujme budova radnice zvaná jako Hláska z roku 1618. Přímo naproti je pak Slezské divadlo a kousek vedle konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie. V kryptě kostela svatého Ducha jsou uloženy pozůstatky opavských Přemyslovců. Dodnes je zde klášter minoritů. Bývalá šlechtická sídla jsou zastoupena například Sobkovým palácem z roku 1733 (dnes sídlo Lesů ČR) nebo Blücherovým palácem z roku 1737 (muzejní pracoviště). Zdaleka ne všichni, kdo sem přijíždějí ví, že v Opavě je nejstarší muzeum ve střední Evropě, a to Slezské zemské muzeum. Založeno bylo již roku 1814. Opava je mimo jiné rodištěm básníka Petra Bezruče, žil zde vynálezce barevné fotografie Karl Schinzel, studoval tady zakladatel genetiky Johann Gregor Mendel.

Slezské divadlo
Slezské divadlo

Kultura i historie

Během celého roku jsou skoro denně pořádány akce v rámci Opavského kulturního léta, festivalu Další břehy nebo festivalu Bezručova Opava. Výstavy můžete navštívit v Domě umění či v budově Opavské kulturní organizace zvané prostě OKO. Jako milovníci kultury se tedy nemusíte omezovat prakticky vůbec. V nedalekém Hradci nad Moravicí se nachází nejpohádkovější zámek České republiky, další zámky jsou v blízké Raduni a Kravařích. Okolí ve všech případech tvoří hodnotné zámecké parky. Pokud se zajímáte o vojenství, máte příležitost v Památníku 2. světové války v Hrabyni nebo v areálech československého opevnění z 30. let 20. století v Milostovicích a Darkovičkách. Ostatně, bunkrů je v okolí nepočítaně, ne všechny jsou však přístupné a některé jsou ve špatném technickém stavu.

Slezské zemské muzeum je nejstarší ve střední Evropě
Slezské zemské muzeum je nejstarší ve střední Evropě

Rekreace a sport

Každý rekreant, výletník či cestovatel je rád, když může aspoň občas své tělo příjemně svlažit, obzvláště, jeli horké léto. K tomu účelu slouží nově zrekonstruované koupaliště s tobogány, velkým bazénem, dětským bazénkem, volejbalovým hřištěm a minigolfem v Městských sadech. Kdo se spokojí s menším pohodlím, může využít nedaleké Stříbrné jezero, jemuž se také říká Sádrák. Blízký Hlučín vás pak přivítá velkým sportovně – rekreačním areálem zvaným Štěrkovna, který je jako stvořený pro koupání a vodní sporty. Nechybí zde ani nudistická pláž. Menší koupaliště najdeme i v Bolaticích a Hradci nad Moravicí. V případě špatného počasí je v Opavě krytý bazén a v Kravařích moderní krytý aquapark.

Pohled z ochozu Hlásky na město je úchvatný
Pohled z ochozu Hlásky na město je úchvatný

Poznávejte pěšky či na kole

Lidé toužící po aktivním odpočinku se mohou vyřádit na několika umělých lezeckých stěnách, ve fitcentrech, na vodáckém umělém kanálu a mnoha školních hřištích, jež jsou k dispozici veřejnosti. Kousek od koupaliště je pak velká sportovní víceúčelová hala a skatebordový areál. Jako golfisté máte šanci v Kravařích a Šilheřovicích, kde jsou skvělé podmínky. Cyklistům slouží řada stezek vedoucích městem. Další možnosti nabízejí ty, které vedou mimo město do okolí. Mezi nejvýznamnější patří Jantarová stezka, Slezská magistrála, Moravice, Prajzská cesta. Vede tudy rovněž Moravskoslezská svatojakubská trasa (Opava – Olomouc – Brno – Mikulov). V Hlubočci žije Vítězslav Dostál, který na kole objel svět a podnikl další vytrvalostní cyklistické akce. Nikdy se nestalo, že by na své farmě nepřivítal náhodné cyklisty, kteří se rozhodnou s ním setkat. 

Využijte příležitosti a vystoupejte na radniční ochoz
Využijte příležitosti a vystoupejte na radniční ochoz

Doporučte celé Opavské Slezsko

Pěší turisté jistě rádi využijí příležitosti projít se Naučnou stezkou Moravice (vede údolím řeky Moravice), Naučnou stezkou Hanuše (okolí zámku v Hradci nad Moravicí) nebo Naučnou stezkou Hvozdnice (okolí Slavkova a Otic). Za pozornost stojí Přírodní rezervace Hněvošický háj či Přírodní památka Otická sopka. V těsné blízkosti Hradce nad Moravicí je pak jakubčovická rozhledna Šance. Když je dost vody, dá se Opavou proplout po řece Opavě, takže ani vodáci se nemusí strachovat o využití své záliby. Bílá Opava, jak se také městu přezdívá, jistě nezklame žádného návštěvníka, který se sem vypraví. Třeba potom doporučíte celé Opavské Slezsko i svým známým a kamarádům.


Podobné články