Máte rádi tradice? Některé určitě ano a pokud se jedná o obnovené tradice, které byly kdysi normální součástí běžného života, tak může jít o velmi zajímavou věc. Schwarzenberský plavební kanál v Jihočeském kraji něco podobného nabízí i v dnešní době. Stačí prostě v pravou chvíli přijet a pak pozorovat to, co už v současnosti patrně jinde neuvidíte. A zároveň si můžete udělat celkový krásný výlet.

Nápad pana knížete

Schwarzenberský plavební kanál na Šumavě nechal postavit kníže Jan Nepomuk I. ze Schwarzenberku. K plavení dřeva sloužil kanál neuvěřitelně dlouho, a to v letech 1793 až 1962. Svému účelu již tedy neslouží, ovšem tradice byla obnovena a v určených termínech se plavení dřeva provádí. Sice jen na ukázku, ale i tak jde o zajímavý zážitek.

Plavební kanál má i své muzeum.
Plavební kanál má i své muzeum.

Plavení dřeva si nenechte ujít

O novodobé plavení dřeva se zasloužil Hynek Hladík. Jak se kdysi plavilo dříví můžete shlédnout v období června až září. Plaví se na trasách Ježová – Iglbach a Jelení vrchy – Hiršperk. Původně měla délka plavených kmenů až 24 metrů. Jak dlouhé budou při ukázce v dnešní době už musíte posoudit sami. Máte prostě jedinečnou možnost se seznámit s prací našich předků.

Plavební kanál je technickým unikátem

Schwarzenberský plavební kanál (původní název Schwarzenberský průplav) spojuje Studenou Vltavu na Šumavě a řeku Grose Mühl v Rakousku. Celková délka je 44 km, šířka se pohybuje od 3,5 m do 4 m a hloubka činí 1 metr. Na své trase vede kanál dokonce tunelem dlouhým 400 metrů. Začátek Schwarzenberského kanálu je na severním svahu Třístoličníku (916 m n. m.) a celkový spád je 255 metrů. Dnes se jedná o technický unikát, který velmi dobře zapadá do okolní krajiny.

Stavba je místy pojata velkoryse.
Stavba je místy pojata velkoryse.

Navštívit můžete rovněž muzeum plavebního kanálu

Vidět Schwarzenberský plavební kanál na vlastní oči je samo o sobě zážitek. Navíc, můžete navštívit muzeum tohoto kanálu, a to dokonce dvakrát. Jedno muzeum najdete v obci Chvalšiny a druhé v osadě Jelení vrchy. Zde se pak seznámíte s celou historií kanálu, s plavením dřeva a různými zajímavostmi souvisejícími se stavbou a okolím.

Místo určené pro pěší turisty i cykloturisty

Nemusíte se spokojit „jen“ s prohlídkou Schwarzenberského kanálu, ale dopřát si normální vyžití v přírodě podle svého naturelu. Kolem vedou pěší a cykloturistické trasy. Jmenovat musíme samozřejmě na prvním místě Naučnou stezku Schwarzenberský plavební kanál, která má pouhých 9 km a tudíž ji zvládnou i děti. Dále pak je to například stezka Želnavský smyk a hlavně Medvědí stezka, nejstarší turistická trasa na Šumavě. Byla by škoda si neprohlédnout Plešné jezero, které slouží k zadržení vody a odkud se voda upouští do kanálu.

Podél kanálu se krásně projdete.
Podél kanálu se krásně projdete.

Program je tedy vlastně úplně jasný

Jak můžete sami posoudit, tak Schwarzenberský plavební kanál je velmi zajímavým cílem výletu. Pokud se rozhodnete spatřit tradiční plavení dřeva, tak termínů je rovněž dost a dost. Navíc, Šumava nikdy svou přírodou nezklame, takže o zážitky nebude nouze. Nyní je jen na vás jak se rozhodnete. Mnoho štěstí při vašich toulkách v tomto kraji. A vezměte klidně i pejska.


Podobné články