Cestujete rádi s dětmi? Možná ano, možná ne. V každém případě v určitém životním období má mnoho lidí děti a logicky tedy s nimi podniká různé akce. Jsou i takoví rodiče, kteří se nebojí vzít děti na náročnější cesty a mají s tím ty nejlepší zkušenosti. Touto stránkou se však budeme zabývat někdy jindy. Tentokrát pro vás totiž máme tip na docela malý a nenáročný výlet s dětmi, a to i s těmi hodně malými. Charakterizovat se dá dvěma slovy, Kovanínská zvířátka.

Kovanín je vskutku hezká obec.
Kovanín je vskutku hezká obec.

Malé, ale pěkné

Cílem této vaší cesty se stane malá osada Kovanín, okres Prachatice, v Jihočeském kraji. Právě zde se nachází stezka Kovanínská zvířátka, která byla slavnostně otevřena 6. června 2022. Stezka je v úseku Kovanín – Budilov a měří pouhé 3 kilometry. Malá, ale pěkná trasa. Hravě tudíž zvládne každý a jde to i s kočárkem či se psím kamarádem. Zkrátka a dobře typická možnost jak si společně užije volný čas celá rodina.

Šikovná autorka

Autorkou stezky Kovanínská zvířátka je zdejší šikovná umělkyně Drahomíra Janoušková, která se zabývá malbou na kámen. Kovanínské kameny s duší, tak sama charakterizuje svou tvorbu a nutno dodat, že to je velmi trefný příměr. Stezku tak „doprovázejí“ zvířátka namalovaná na kameny. Je jasné, že právě tohle vaše děti zaujme stoprocentně. Zvláště, když jejich ztvárnění je velmi působivé a na umělecké úrovni.

Milé počtení na stezce.
Milé počtení na stezce.

Tucet zvířátek jako živých

Tříkilometrovou trasu stezky Kovanínská zvířátka provází tucet, tedy dvanáct, druhů zvířat a všechny jsou jako živé. Největší je medvěd, a to v reálné velikosti. Těchto zvířecích – kamenných exponátů se můžete dotýkat, hladit je či si je vyfotografovat. Skoro se dá říct, že budete jako někde v kamenné zoologické zahradě. Kdo bude chtít, může (nejlépe po dohodě) navštívit autorku v jejím ateliéru a nějaký ten její umělecký výtvor zakoupit.

Kovanín projdete za chvíli

Kovanín je oficiálně část obce Zálezly. První písemná zmínka pochází z roku 1315. Prohlédnout si můžete zdejších několik staveb ve stylu selského baroka. Kovanín leží v šumavském podhůří, takže okolní krajinu tvoří krásná příroda a každý návštěvník má šanci si udělat i další poznávací výpravy po okolí. To už je ovšem výhradně na vašem rozhodnutí. Především si báječně užijte stezku Kovanínská zvířátka.

Jednoduchá mapka celého úseku.
Jednoduchá mapka celého úseku.

Podobné články