Pokud hledáte na dobu letních dovolených ideální a přitom neotřelé místo pro rekreační aktivity, pak se zaměřte na našeho severního souseda. Jižní Polsko není zase tak daleko a přitom jsou zde úžasné podmínky pro volnočasové aktivity, kde si přijde na své snad každý, a to samozřejmě i rodiny s dětmi všech věkových kategorií. Stačí se prostě vydat na Otmuchovské jezero.

Otmuchovské jezero je krásné po všech stránkách.
Otmuchovské jezero je krásné po všech stránkách.

Turistice se zde daří

Otmuchovské jezero je přehradní nádrž na řece Kladská Nisa v jižním Polsku u města Otmuchów, a to pouhých deset kilometrů od českých hranic na dohled Rychlebských hor. Dostupné je z Javorníku či Vidnavy. Obrovská vodní plocha a okolí dávají jasně najevo, že tady se turistickému ruchu daří a navíc se jedná o nádhernou část polské země, kde se bez problémů domluvíte i česky.

Vodní nádrž vybudovali Němci

Vodní nádrž Otmuchovské jezero vybudovali Němci v letech 1928 až 1933, a to pod názvem Staubecken Ottmachau. Hráz je dlouhá 6 kilometrů a vysoká 20 metrů. Největší hloubka jezera je 18 metrů a celková rozloha činí 20 kilometrů čtverečních. Otmuchovské jezero je tedy vcelku rozsáhlé dílo, což má tu výhodu, že můžete stále objevovat nová a nová místa a zákoutí. Vyplatí se sem jet i několikrát a vždy budete mít pocit, že jste někde, kde jste předtím nikdy nebyli.

Jezero je rozsáhlé a dává hodně možností k aktivitám.
Jezero je rozsáhlé a dává hodně možností k aktivitám.

Písečné pláže i nádherná příroda

Přehrada slouží primárně k výrobě elektrické energie a Otmuchovské jezero jako takové k rekreačním účelům. Na jeho březích najdete písečné pláže a v přilehlém okolí nádhernou přírodu. Běžně se zde provozuje jachting, surfování, kanoistika a další vodní sporty. Pochopitelně, že koupání je samozřejmostí. Přímo rájem je Otmuchovské jezero pro příznivce Petrova cechu, tedy rybáře. Candáti, štiky, amuři, okouni a třeba rovněž úhoři, záleží na vašem štěstí, co na svou udici chytíte. Kolem nádrže je řada kempů, takže o zázemí budete mít postaráno.


Turistika, cykloturistika i vodní turistika

Hustě zalesněné okolí Otmuchovského jezera přímo vybízí k výpravám. Navíc, vodní nádrž navazuje na Nýrské jezero, takže vaše plány se mohou rozšířit. Výhledy jsou zde na Rychlebské hory, Jeseníky či Zlatohorskou pahorkatinu. Krajinu můžete poznávat jako pěší turisté nebo cykloturisté a zkrátka nepřijdou ani příznivci vodní turistiky. Proč nevyužít šance plavit se po řece Kladská Nisa? Tato řeka má celkovou délku 195 km a pramení na svazích hory Klepý v pohoří našeho Kralického Sněžníku.

Kladská Nisa rovněž nezklame.
Kladská Nisa rovněž nezklame.

Nezapomeňte na samotný Otmuchów

A když už budete u Otmuchovského jezera, bylo by škoda se nepodívat do samotného Otmuchówa. Městečko má zhruba 5 tisíc obyvatel a první písemná zmínka pochází z roku 1155. Dodnes se zde zachoval významné historický objekt. Jde o zámek, který tvoří dominantu města a současnou podobu získal přestavbou z původního hradu. Dnes louží jako hotel. Prohlédnout si můžete rovněž přilehlý zámecký park. Otmuchów má velmi zachovalé barokní domy a řadí se tak mezi malebná historická města Polska.

Vydat se můžete i do Kladska

Zmínili jsme se o řece Kladská Nisa. Ta své jméno dostala podle města Kladsko, které se rozprostírá v Kladské kotlině na úpatí hory Bardzkie. Kdysi bylo město součástí Jantarové stezky (první zmínka pochází již z roku 981). Své dětství zde prožil první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Kladsko má zachovalý středověký městský půdorys. K vidění stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, barokní pevnost na Hradním vrchu (z roku 1680) či Muzeum Země Kladské, které sídlí v objektu bývalé jezuitské koleje. Jak vidíte, je toho mnoho a je jen na vás jak pobyt v oblasti Otmuchovského jezera prožijete.

Podívejte se také do samotného Otmuchówa.
Podívejte se také do samotného Otmuchówa.

Podobné články