Zabloudili jste již na svých cestách do obce Lnáře? Možná ano, možná ne. Určitě však stojí tahle malebná vesnička za pozornost. „Toť Blatensko a Lnářsko, kraj přetichých zapadlých hájoven, mlýnů i staré rybářské tradice, kraj schoulený pod hradbou Brd a otevřený k šumavským horám,“ těmito slovy charakterizoval Lnáře a okolí spisovatel Ladislav Stehlík v knize Země zamyšlená. Nechť jsou vám inspirací a dost možná zjistíte, že tento citát je platný i v dnešní době. Vítejte a užijte si celý pobyt.
Mezi Blatnou a Nepomukem
Lnáře leží v Jihočeském kraji, a to v okrese Strakonice. Snadno tuto obec najdete na pomyslné spojnici mezi Blatnou a Nepomukem. První písemná zmínka pochází z roku 1318 a jedná se o jednu z nejstarších vesniček této části České republiky. Lnáře se rozkládají v nadmořské výšce od 457 do 577 metrů a mají oficiálně dvě místní části – Lnáře a Zahorčice. Bez obav sem přijeďte s celou rodinou, každý si zde najde to své a ani psí kamarád nemusí zůstat doma. Najdete tady kulturní i přírodní památky a historii na kterou zdejší obyvatelé navazují do současnosti.
Centrum rybníkářství
Jižní Čechy jsou obecně známé rybníkářstvím a ani Lnáře nezůstávají pozadu. Ba právě naopak. Obec má v tomhle směru bohatou tradici. Dokonce tady působil slovutný rybníkářský odborník Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Na přelomu 19. a 20. století na něj navázal další schopný profesionál, a to lesník a rybníkář Theodor Mokrý, který např. vyšlechtil zvláštní lysé plemeno kapra – tzv. lnářského modráka. Dnes mají Lnáře tři rybníky, a to konkrétně Veský, Zámecký a Podhájský. Udělejte si procházku v jejich okolí.
Starý i Nový zámek
Ve Lnářích najdete hned dvě významné památky. Jedná se o Starý zámek a Nový zámek. Starý zámek (goticko – renesanční tvrz) byl kdysi správním střediskem lnářského panství. Dnes zde najdete galerii, infocentrum, expozici lidových řemesel, expozici skláře Bohumila Eliáše. Nový zámek byl postaven v 17. století a je v barokním stylu. Kolem něj se nachází anglická zahrada, kde uvidíte i řadu soch či mešitu – turecký pavilon. Přímo v budově zámku sídlí Muzeum kočky či Muzeum rybníkářství.
Klášter i kostely
Kdo má rád církevní památky, tak ve Lnářích nezůstane nijak ochuzen. Můžete obdivovat bývalý klášter bosých augustiniánů a k němu přilehlý kostel Nejsvětější Trojice. Tento kostel byl postaven v roce 1666 a v 18. století byl přestavěn. Kromě toho tady najdete rovněž kostel svatého Mikuláše z 18. století. Na zdejším hřbitově je pak pochována herečka Karolína Slunéčková (1934 – 1983), která měla ve Lnářích chalupu. Zajděte se podívat na to vše. Vlastní zážitky jsou k nezaplacení.
Lnářské zajímavosti
Lnáře mají své zajímavosti, které nenechejte stranou. Víte například, že tudy procházela demarkační linie za II. světové války? Jako upomínka tady je pomník americké 4. obrněné divize. Prohlédnout si můžete hospodářský dvůr na Aníně (tzv. Annaberg) s hrázděnými stavbami z roku 1840 či řadu budov postaveným ve stylu selského baroka. Kdo zatouží po procházce, může se vydat na historicko – naučnou stezku Okolím Lnář nebo navštívit v blízkém okolí přírodní památky Pastviny u Zahorčic (tady je hezký výhled na Šumavu) a Nový rybník u Lnář. K dispozici je rovněž přírodní rezervace Hořejší rybník. Velmi krásný park se nachází u zdejší Psychiatrické nemocnice.