Víno má mnoho podob a rovněž mnoho svých příznivců. Tento nápoj se hodí k mnoha příležitostem. Není proto ani divu, že s příchodem září se to jen hemží akcemi v podobě vinobraní. Jedno velmi zajímavé vinobraní se pravidelně pořádá na Slovensku a konkrétně jde o tokajské vinobraní. Tedy, zde si přijdou na své všichni, kterým chutná tokajské víno.

Kraj tokaji zaslíbený

Mnozí z vás si jistě řeknou, že tokajské víno patří odjakživa Maďarsku a budou mít pravdu. Nicméně, tokajské se pěstuje také na vinicích ležících na východě Slovenska. Jde o Vinařskou oblast tokajskou, a to u obcí v okolí Čerhova v Košickém kraji. Zdejší tokajské víno má velmi dobrou pověst a místní vinaři jsou na to patřičně hrdí.

Na vinobraní Tokajským expresem

Samotné vinobraní se tedy koná v obci Čerhov, pomyslném středisku vinařského kraje. Každoročně sem jezdí Tokajský expres, tedy zvláštní vlak na trase Košice – Čerhov. Ve vlaku průvodčí ani nevyžaduje jízdenku, ale už zde nalévá lahodný mok. Do cíle tedy lze dorazit s patřičnou náladou. Jen si nechte dostatek sil na samotný pobyt v Čerhově. A děti spíše raději nechte tentokrát doma.

Víno i něco dobrého na zub

Jak už to bývá, tak na vinobraní jde hlavně o víno. Zde tedy o to tokajské. K ochutnávkám vín od jednotlivých vinařů jsou k dispozici tradiční speciality, takže ani hladem trpět nemusíte. Doporučuje se navštívit tokajské vinné sklepy, a to nejen kvůli koštu, nýbrž i pro jejich unikátní výstavbu. Liší se svým zpracováním a vzhledem a jsou typické pro tento kraj. Původně byly vystavěny jako úkryty před Turky. Zkrátka, historie je mnohdy plná paradoxů.

Čerhov, největší vinařská ves

Samotný Čerhov je největší vinařskou vsí tokajské vinařské oblasti. Leží v okrese Trebišov v regionu Dolný Zemplín. První písemná zmínka pochází z roku 1067. Nedaleko odtud je slovensko – maďarská hranice. Právě v zářijovém vinobraní jsou zde (a v okolních obcích) otevřeny vinné sklepy, v nabídce je celá řada tokajských vín a prezentace místních vinařů.

Dolný Zemplín, historické území

Dolný Zemplín je historické území jihovýchodního Slovenska. Zahrnuje okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov. Je to převážně rovinatá krajina obklopená Slanskými, Vihorlatskými a Zemplínskými vrchy. Najdete tady známou vodní nádrž Zemplínskou šíravu. Klidně se zde zdržte i déle a poznejte více tuto část Slovenska. Určitě se vám zážitky vyplatí.


Podobné články