Svět filmu je svým způsobem fascinující od doby, kdy se na stříbrném plátně objevily první obrázky. Nějaký ten film máme rádi nejspíš všichni a což teprve, když jsou v něm povedené triky a děj má spád. Tvůrci nemají jednoduchou práci, nicméně je vidět, že byli a jsou režiséři, scénáristé a další, kteří své profese vždy dali to nejlepší ze sebe. I Česká republika se může pochlubit světoznámými autory. Muzeum Karla Zemana vás o tom přesvědčí. Neváhejte tedy s návštěvou.

Muzeum Karla Zemana.
Muzeum Karla Zemana.

Hurá do hlavního města

Muzeum Karla Zemana najdete v našem hlavním městě, tedy v Praze. Tohle muzeum představuje dílo filmového tvůrce Karla Zemana (1910 – 1989), který působil nejen jako jako režisér, nýbrž i scénárista a výtvarník. Jeho filmové triky dodnes nepřestávají udivovat svět a když si uvědomíte v jaké době pracoval a co za techniku měl k dispozici, tak vám nutně vychází, že to byl génius filmového plátna. Televizní stanice občas nějaký jeho film reprízují a pořád se na ně dá dívat, a to i když daný film už dobře znáte.

Můžete si i pohrát.
Můžete si i pohrát.

Proslavil českou kinematografii

Karel Zeman doslova a do písmene proslavil českou kinematografii 20. století. Jen si vzpomeňte na jeho nejslavnější filmy. Jen namátkou – Vynález zkázy, Baron Prášil, Na kometě, Ukradená vzducholoď a pochopitelně kultovní Cesta do pravěku. Něco z tohoto výčtu jste bezpochyby už viděli a jistě máte mezi nimi svůj oblíbený film. Muzeum Karla Zemana vám více přiblíží pověstné zákulisí a navíc se i pobavíte. Udělejte si tedy výlet s celou rodinou.

Nechybí ani filmové kostýmy.
Nechybí ani filmové kostýmy.

Filmové triky i dokumenty

Muzeum Karla Zemana ukazuje různé filmové triky. Zároveň uvidíte původní Zemanovy nákresy filmových scén, fotodokumentaci z realizace filmů či originální kostýmy z filmů. Velká část expozice je věnována přímo filmům. Vše je koncipováno jako procházka dobovými filmovými ateliéry a navíc si sami můžete vyzkoušet triky a techniky. Dokonce je možnost se mezi kulisami natáčet v akci – na létajícím stroji, při ovládání ponorky či při chůzi po Měsíci. To už zní hodně lákavě. Co říkáte?

Jsou zde také fotografie z filmů.
Jsou zde také fotografie z filmů.

V prostorách Saského dvora

Muzeum Karla Zemana se nachází v prostorách Saského dvora na rozhraní Kampy a Malé Strany. Tento Saský dvůr kdysi věnoval král a císař Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek. Do současnosti zde zůstala jedinečná historická atmosféra celého objektu. Součástí Saského dvora je rovněž unikátní vstup na Čertovku (využívá se jako exteriér pro ukázku filmových triků) a můžete si taky dopřát plavbu lodí ElektroNemo po Čertovce a okolí Karlova mostu. Tak ze světa filmu rovnou na palubu a zážitek je dokonalý.


Podobné články