Obecně bývá vnímáno peklo jako něco negativního. Zvláště pokud se o něm mluví v souvislosti, že po smrti půjde člověk do pekla. Inu, nemusí to být až tak špatná destinace. Je tam teplo, a když si zvyknete na přítomnost čertů, tak by to nemuselo být zlé. Ovšem nemusíte se bát, v tomto článku vám ukážeme Peklo, které je světu malinko schované a určitě vás tak navnadíme, že si do tohoto Pekla uděláte výlet zcela dobrovolně. Peklo v Jestřebí se nachází v tichém a klidném přírodním prostředí. Čeká vás zde příjemné zázemí a dobré pivo. A v neposlední řadě také oni čerti, bez kterých by toto Peklo nebylo peklo.

Peklo v Jestřebí je zde pro poutníky a výletníky.
Peklo v Jestřebí je zde pro poutníky a výletníky.

Z bývalého mlýnu je středobod Pekla

Peklo v Jestřebí najdeme v Královohradeckém kraji, jen několik kilometrů od Orlických hor. Mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují se divokým kaňonem vine řeka Metuje, do které se od východu vlévá říčka Olešenka. A právě nedaleko tohoto soutoku je Peklo, jenž byla v minulosti osada s mlýnem Pekelec. Dnes se zde mezi několika chalupami nachází turistická chata Bartoňova útulna a restaurace Peklo Čertovka. Údolí Metuje a Olešenky jsou lemovány strmými svahy doprovázené bukovým zalesněním. Nechybí ani skály a balvanovité útvary. Osada Peklo byla oblíbeným turistickým lákadlem už od 19. století. Nemalý podíl na atraktivitě místa nese i zmíněná čertovská Bartoňova útulna, kterou počátkem 20. století navrhnul proslulý architekt Dušan Jurkovič.


Útulna a ještě k tomu vynikající kuchyně

Bartoňova útulna je hodna svého jména neboť se nejedná o žádné přebujelé a předražené hotelové ubytování. Najdete zde jen několik málo pokojů, kde můžete přespat za rozumnou cenu v suchu a ve vlastním spacáku. Ovšem raději si místo rezervujte předem. Pokud byste dorazili hladoví, pak vás restaurace Bartoňovy útulny nenechá na holičkách. Můžete se najíst uvnitř nebo na velké letní zahrádce. Při horkém letním dni si tak můžete sednout do stínu a dát si vychlazené pivo a třeba klobásku. V letní sezóně se zde velmi často griluje. Navíc si zde můžete objednat některou z lokálních čertovských specialit. Občas se zde také konají i řemeslné a farmářské trhy, dětské akce nebo hudební večery.

Dřevěný čert nebo ďábel. Jeden z mnoha čertů v tomto místě.
Dřevěný čert nebo ďábel. Jeden z mnoha čertů v tomto místě.

Nemalujte čerta na zeď, je jich tady už dost

Peklo by nebylo správné peklo bez čertů. A jinak tomu není tady. V okolí najdete všemožné odkazy na čerty. Dřevěnou sochu Ďábla i čerta, chrlič na okapu ve tvaru čertovy hlavy a přímo uvnitř útulny dvoumetrového čerta, ze kterého by vás trefil šlak, potkat ho v noci ve tmě. Vše doplněno stylovou výzdobou i roubenou dřevěnou fasádou. Toto Peklo je ráj pro všechny čerty a všechny čertoviny. Nejen čertům je ale Peklo nakloněno. Své si zde užijí i všichni pekelní (ale i ti hodní) pejsci, kteří vás doprovázejí na cestách. Bartoňova útulna má všem psům dveře otevřené.

Peklo v Jestřebí má Bartoňovu útulnu s útulnou restaurací.
Peklo v Jestřebí má Bartoňovu útulnu s útulnou restaurací.

Turistický uzel, jímž vede i velká Jiráskova cesta

Peklo v Jestřebí je zkrátka oblíbené výletní místo, které srdečně přivítá všechny návštěvníky i všechny tuláky, kteří se zde zastaví na svém putování. Peklo je totiž malým turistickým uzlem, kterým vedou hned čtyři turistické trasy (červená, zelená, modrá a žlutá) a také cyklostezky. Jedna pěší trasa je navíc součástí honosné Jiráskovy cesty, jenž je dlouhá přes 172 km. Jiráskova cesta postupně zahrnuje trasu: Broumov, Hronov, Náchod, Peklo, Nové Město nad Metují, Olešnice v Orlických horách, hřebenovka Orlických hor, Klášterec a Jablonné nad Orlicí, Česká Třebová a Litomyšl. To už je pořádný kus cesty. Sami jsme si část trasy prošli v článku Po hřebeni Orlických hor a ještě dál a můžeme vřele doporučit.

Chrlič ve tvaru čertovy hlavy slouží i jako okap.
Chrlič ve tvaru čertovy hlavy slouží i jako okap.

Podobné články