Říká se, že kdyby lidé více chodili do lesa, nepotřebovali by tak často pomoc psychologů. Něco na tom jistě bude. Aspoň člověk, který je v lůně přírody jako doma, to tak cítí všemi svými smysly. V České republice máme, naštěstí, mnoho příležitostí kam do lesa zavítat. Přírodní park Horní Berounka je jedním z nich a navíc, uvidíte krásný vodopád Dírka. Stačí prostě jen navštívit západní Čechy. Tak neváhejte.

Vskutku krásná příroda kol kolem.
Vskutku krásná příroda kol kolem.

Jen coby kamenem dohodil od krajské metropole

Přírodní park Horní Berounka je svým způsobem přírodní ozdobou Plzeňského kraje. Nachází se na území okresů Plzeň – Město, Plzeň – Sever a Rokycany. Už podle názvu je jasné, že prakticky kopíruje tok řeky Berounky. Začít své putování můžete jak od Plzně, tak od nedalekých Rokycan. V každém případě je co obdivovat a na co se těšit. Už jen samotná Berounka je krásná. Takže neváhejte a vyrazte na cestu.

Hodně fotogenické je to v přírodním parku.
Hodně fotogenické je to v přírodním parku.

Hluboká údolí i osvěžující prameny

Tok Berounky, který prochází Přírodním parkem Horní Berounka, je vskutku nádherný. Tvoří hluboká údolí (v některých místech až 35 metrů), na pravém břehu jsou strmější svahy s lesem a na levém břehu zase mírnější a tudíž přístupnější svahy. Nacházejí se zde i prameny čisté nezávadné vody. Doušek na osvěžení nikdy neuškodí. Přírodně zajímavá místa jsou skalky pod Bílou horou u kostela svatého Jiří. V celé lokalitě pak žije řada vzácných živočichů jako například vydra říční, mlok skvrnitý, výr velký nebo ledňáček říční.

Určitě uvidíte také mechový porost.
Určitě uvidíte také mechový porost.

Nejvyšší vodopád Plzeňska

Už jsme se na začátku zmínili o vodopádu Dírka. Byla by škoda ho nevidět. Dírka je nejvyšším a nejkrásnějším vodopádem Plzeňska. Najdete ho na Díreckém potoce, nedaleko vesničky Darová v katastru obce Břasy na Rokycansku. Zhruba 14 kilometrů severovýchodně od Plzně. Vodopád je tři metry vysoký. Nejlepší přístup je z Darovanského dvora, což je sportovní a relaxační resort. Vydáte se odtud po červené turistické značce směr Korečný mlýn.

Cesty jsou upraveny lávkami.
Cesty jsou upraveny lávkami.

Od Rokycan to není daleko

Samotná obec Břasy je od okresního města Rokycany vzdálená zhruba jedenáct kilometrů. Není to tedy nic složitého na překonání. Část Darová je takříkajíc za humny od Břas. Na cestu k vodopádu Dírka se tedy může vydat každý. Okolí vodopádu tvoří divoká nádherná příroda a samotná voda má železitý charakter. U Darové je navíc zájemcům k dispozici přívoz přes řeku Berounku, který je v provozu celoročně. V těchto místech totiž Berounka nezamrzá. Přívozem se mohou plavit jak pěší turisté a cyklisté, tak i cestující s osobním automobilem.


Podobné články