Patrně není na světě žádná zoologická zahrada, která by nebyla oblíbená u veřejnosti. Samozřejmě, některá zoo se nám líbí více, jiná zase méně, to je normální, ale vcelku tam všichni chodíme rádi. V České republice je zoo víc než dost, ale i naši sousedé se mají čím pochlubit. Byla by škoda toho nevyužít. Znáte třeba Zoologickou zahradu Wroclaw? Pokud ne, neváhejte a naplánujte si sem cestu, třeba v rámci vaší dovolené nebo „jen“ jako malý výlet. Obě varianty stojí za to a vskutku si užije celá rodina, zvláště děti.

Hurá do polského Slezska

Wroclaw (české pojmenování zní Vratislav) je centrem Dolnoslezského vojvodství na jihozápadě Polska. Rozkládá se ve Slezské nížině na řece Odře. Kdysi slavné historické město je v současnosti čtvrtým největším polským městem. Pokud si budete chtít kromě zoologické zahrady projít i krásné centrum a místa okolo Odry, tak je jeden den na návštěvu málo. Buď zvolte vícedenní pobyt nebo sem zavítejte časem opakovaně. V každém případě je co vidět a rovněž co navštívit. Konkrétní plán je výhradně na vašem rozhodnutí.

Nejstarší zoo v Polsku

Wroclawská zoologická zahrada byla založena již v roce 1865 a je tak bezkonkurenčně nejstarší zoo v Polsku. Navíc, s počtem chovaných druhů (1132) a počtem zvířat (11 000) jde o největší v Polsku. Dokonce se uvádí, že je nejnavštěvovanější. V současnosti se rozkládá na ploše 33 hektarů. Na samotnou návštěvu si vyhraďte několik hodin, protože jedině tak si můžete vše pořádně prohlédnout a projít. Nespěchejte a klidně tady pobuďte čtyři i pět hodin. Odnesete si odtud množství zážitků, vjemů a fotografických záběrů.

Ve zvířecím ráji

Jakmile projdete vstupní bránou a turniketem, ocitnete se takříkajíc ve zvířecím ráji. Kromě toho, je zde vše stylově upraveno, na rozcestnících jsou umístěny směrovky ať víte k jakým zvířecím obyvatelům se vydat a ještě si můžete na začátku vyzvednout podrobnou mapku celého areálu. Je praktické některé výběhy navštívit i dvakrát či třikrát, protože zvířata jsou třeba schovaná v houští (třeba kvůli sluníčku) a vyjdou na dohled až později. Určitě zavítejte do zdejších pavilónů a nenechte se případně odradit dlouhou frontou, jde to zde celkem rychle.

Výběr je opravdu pestrý

Nejde zde vyjmenovat všechny druhy zvířat, která ZOO Wroclaw chová, je jich fakt hodně. Tak jen namátkou na koho se můžete těšit – hroši, kapustňáci, žraloci, rejnoci, medvědi, vlci, lvi, tygři, zebry, žirafy, velbloudi, sloni, klokani, antilopy, papoušci, plameňáci, ryby žijící v řece Odře, zubři, opice, mufloni, nosorožci. Najdete tady také buvolce kámu, což je vlastně rarita neboť se jedná o jediný evropský chov tohoto zvířete.

Pavilon Afrykárium

Z vlastní zkušenosti doporučujeme navštívit rozsáhlý pavilon zvaný Afrykárium. Je zde umístěna prezentace ekosystémů Afriky. Jednotlivé sekce jsou nazvány Rudé moře, Východní Afrika, Mozambický kanál, Pobřeží skeletu, Džungle na řece Kongo. Uvidíte několik nádrží s mořskými obyvateli a dokonce se projdete proskleným podvodním tunelem. Když vám zde přímo nad hlavou proplave rejnok, je to silný zážitek. Uvidíte rovněž venkovní část s hrochy či tučňáky a působivý vodopád.

Občerstvení i atrakce pro děti

V celém areálu ZOO Wroclaw je množství příležitostí k občerstvení. Hlady a žízní tedy trpět nebudete. Pro děti jsou zde atrakce, takže se mohou vyřádit i tímto způsobem. Parkoviště najdete hned u zoologické zahrady, takže pak není třeba nikde bloudit. Jak už bylo řečeno, udělejte si dostatek času a užívejte plnými doušky a všemi smysly. Magazín Toulavé Šlápoty děkuje za zprostředkování cesty do ZOO Wroclaw Základní organizaci OS KOVO BRANO Hradec nad Moravicí.


Podobné články