Posázavský pacifik zná každý, ale co Pojizerský pacifik? Ano, čtete správně, není to žádná mýlka. Pojizerský pacifik skutečně existuje a můžete díky němu procestovat část Krkonoš. Tato lokálka jezdí na trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, má celkem dvacet kilometrů a do provozu byla uvedena již v roce 1899. Letos tedy slaví Pojizerský pacifik krásných 120 let. Hlavní zásluhu na výstavbě trati měl hrabě Jan Harrach a železnice měla původně přispět k hospodářskému rozvoji kraje.

Centrem regionu je Jilemnice
Centrem regionu je Jilemnice

Motoráčkem nebo i parními vozy

Na trati Pojizerského pacifiku jezdí běžně motorové vozy řady 810 se kterými se můžete setkat i na jiných lokálních spojích. Ovšem tu a tam, při různých akcích, se objeví i dobové parní vozy, a to je teprve ta správná atmosféra. Když vlak zahouká a z komínu se valí oblak, tak poskočí srdce nejen dětí, nýbrž i leckterého dospělého. Nezbývá, než prostě v Martinicích nasednout a nechat se unášet směrem na sever. Na které zastávce vystoupíte, pak je jen na vašem rozhodnutí. Celkem je těch zastávek devět (počítáno od výchozí stanice).


Martinice kulturní památkou, Jilemnice centrem regionu

Výchozí stanice Martinice v Krkonoších leží na trati Trutnov – Chlumec nad Cidlinou a jde o nejvyšší bod trati – 482 m n. m. Celé nádraží je velmi zachovalé a od roku 2016 má statut kulturní památky. Další zastávkou je pak Jilemnice, tedy jakési centrum této části Krkonoš, kde můžete navštívit např. Krkonošské muzeum v místním zámku. K památkám se řadí rovněž Masarykovo náměstí s radnicí či Zvědavá ulička a barokní kostel svatého Vavřince. Jilemnice má dokonce titul Historické město roku 2012. Obec Hrabačov je dobrým výchozím místem pro pěší túru na Přední Žalý (1019 m n. m.) s kamennou rozhlednou z roku 1892.

Podívejte se do zámku Harrachů v Jilemnici
Podívejte se do zámku Harrachů v Jilemnici

V údolí říčky Jizerky a řeky Jizery

Pojizerský pacifik směřuje do zastávky Víchová nad Jizerou v údolí říčky Jizerky, kde se můžete projít za pěknými výhledy do Víchovské Lhoty či Křižlic. Následuje zastávka Horní Sytová u soutoku Jizerky a řeky Jizery, kde vlak přejíždí první ze čtyř ocelových mostů nad Jizerou. Podívat se do Poniklé (další na trati) bude vaším výborným rozhodnutím. Zde jsou dochované lidové roubené stavby a máte jedinečnou šanci vidět jak se kdysi žilo v Krkonoších. Zároveň je tady Muzeum krkonošských řemesel, v zimě slouží lyžařský areál a v létě venkovní koupaliště.

Ocelové mosty a jediný tunel na trati

Kousek od zastávky Jablonec nad Jizerou – Hradsko přejíždíte přes další dva ocelové mosty na řekou Jizerou a zároveň si vychutnáte atmosféru jízdy v jediném tunelu na celé trati, který je dlouhý zhruba 120 metrů. Nedaleko zastávky si můžete prohlédnout zříceninu hradu Nistějka. Poslední ocelový most leží před dopravnou Jablonec nad Jizerou. Tady je výchozí místo pro několik turistických tras. Nejznámějším cílem je památník a kostel svatého Prokopa. V Jablonci nad Jizerou jsou autobusové spoje směřující do Harrachova. Pojizerský pacifik končí v Rokytnici nad Jizerou. I zde je několik lyžařských středisek a nástup na turistické pěší trati.

Krkonoše jsou krásné v každé roční době
Krkonoše jsou krásné v každé roční době

Jeden den bude na všechno málo

Jak sami vidíte, jeden den bude na projížďku Pojizerským pacifikem asi málo. Pokud tedy nezvolíte „jen“ výhled z okna vláčku, který ovšem sám o sobě stojí za to. Západní část Krkonoš a Podkrkonoší má mnoho krásných míst, a to jak v horské krajině, tak v kulturní či sportovní oblasti. Sami lidé žijící v Krkonoších vždy byli k hostům vstřícní a nabídli dobré pohostinství. To se z jejich naturelu neztratilo ani v dnešní době. Takže pozor, Pojizerský pacifik už houká. Ať nezmeškáte.


Podobné články