Pieninské pohoří patří k nejmalebnějším a nejznámějším horským pásmům v Polsku. Charakteristické je neobvykle špičatými skalními útvary. Mezi polským Čorštynem a slovenskou Štiavnicí se táhne ústřední masiv zvaný jako Pieniny Vlastní (nejvyšší vrchol Tři koruny – 982 m n. m.), na západě jsou Pieniny Spišské a na východě Pieniny Malé. Celé tyto hory jsou součástí bradlového pásma na rozhraní vnitřních a vnějších Karpat. Pohořím protéká pieninský Průlom Dunajce, jedna z největších a nejkrásnějších horských řek na polsko – slovenských hranicích.

Vydejte se na Průlom Dunajce - plavba je opravdu zážitek.
Vydejte se na Průlom Dunajce – plavba je opravdu zážitek.

První pohraniční národní park v Evropě

Dunajec pramení v Tatrách ve výšce 1700 metrů nad mořem, konkrétně Pieninami teče v délce 8 kilometrů, pak protéká Beskydami a ústí do Visly. V roce 1932 vznikl v Pieninách vůbec první pohraniční národní park v Evropě. Na území Polska a Slovenska se rozprostírá na ploše 4356 hektarů. Průlom Dunajce je ideální prostor pro vodáky. Obtížnost dosahuje stupně WW2, což znamená střední náročnost. Vcelku klidná plavba se střídá s náročnými peřejemi. Vydejte se na vodu například v gumových kajacích a kanoích. Rafty mají dobré podmínky jen za zvýšeného stavu toku. V klasických pevných lodích hrozí větší riziko cvaknutí. Pro zpestření vodácké výpravy lze využít možnosti splutí umělého kanálu, který je na Dunajci vybudován.

Pieniny jsou opravdu skoro nedotčené civilizací.
Pieniny jsou opravdu skoro nedotčené civilizací.

Plavba na pltích s horaly

Na vodu se můžete vydat i bez toho aniž byste měli své lodě. Velmi oblíbená je zde totiž plavba na tzv. pltích. Na pohled jde o něco jako tříčtvrteční pramice a několik těchto lodiček spojených dohromady tvoří plť. Délka je obvykle 5,75 metru a šířka 45 centimetrů. Na plť se vejde deset cestujících a obsluhu tvoří dva pltníci s dlouhými bidly. Oblečeni jsou přitom do národních krojů pieninských horalů, typická je pro ně modrá bohatě vyšívaná vesta. V jednotlivých přístavech najdou turisté jak obchody a gastronomická centra, tak i hlídaná parkoviště. Plavba vede obvykle z Vyššních Sromovců do Štiavnice či Krošcenka. Zkrátka nemusí přijít ani pěší turisté. Průlomem Dunajce vede turistická stezka (podél řeky) s několika naučnými zastávkami. Úplně nejlepší řešení je, když si čas od času uděláte při sjezdu řeky přestávku a projdete si část stezky a pak se zase vrátíte na vodu. Mimochodem, při plavbě na svých lodích zcela jistě potkáte pltě. Plť jako větší plavidlo má přednost, to je jedno ze základních pravidel vodní dopravy.

Dunajec protéká krásným kaňonem.
Dunajec protéká krásným kaňonem.

Do muzea na historii pltníků

Průlom Dunajce má na polské i slovenské straně břehu spoustu zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Můžete se podívat i do Červeného Kláštorce. Mají zde muzeum pojednávající o historii pltí a pltníků. Mimo jiné se dovíte, že kdysi, když pltník splul nějakou řeku, tak si na svůj klobouk připevnil mašličku. Čím více mašliček měl, tím byl žádanější u dívek. V muzeu nechybí ani dokumenty o historii mnichů, které tu ale v současnosti už nepotkáte.

Podívejte se po okolí

V Červeném Kláštorci najdete dřevěný most pro pěší, jenž spojuje slovenský a polský břeh Dunajce. Z dalších atraktivit Pienin můžeme jmenovat Čorštyn, zříceninu polského hradu na Zámeckém vrchu (589 m n. m.) nad levým břehem Dunajce. V blízkosti je přehrada Čorštynské jezero. Vodní plocha zabírá 10 kilometrů čtverečních a dílo bylo dokončeno v roce 1997. Čorštynské jezero je známým rekreačním střediskem s půjčovnou lodí, vodních kol a jachet s kormidelníkem. Mají tady i vyhlídkové plavby. Chráněný přírodní výtvor vápencových skal se vzácnou flórou a faunou najdeme v Haligovských skalách. V masivu Třech korun na severní části Zámecké hory (779 m n. m.) je zřícenina Pieninského hradu. Spišská Magura je v pohoří vnějších a západních Karpat, hřeben dlouhý okolo třiceti kilometrů s nejvyšším vrcholem Repisko (1259 m n. m.). A konečně Vyšné Ružbachy, obec na východních svazích Spišské Magury známá díky lázním s léčivými horkými prameny.

Průlom Dunajce má nádherné okolí.
Průlom Dunajce má nádherné okolí.

Nádherná příroda všude okolo

Navštívit Národní park Pieniny a konkrétně Průlom Dunajce, je pro cestovatele ohromným zážitkem. Všude dokola, kam oko dohlédne, je nádherná příroda. Fotograficky velmi atraktivní. Spojení s civilizačními místy přitom není daleko. Plavba se dá zpestřit různými pěšími výlety v okolí. Jedinečný zážitek je plavit se na zmíněných pltích. S krásným počasím si užijete výbornou dovolenou.


Podobné články