Malebné město Vrchlabí leží na úpatí národního parku našich nejvyšších hor. Je to brána do Krkonoš a výchozím bodem pro mnoho turistických a cyklistických tras. V zimě Vrchlabím projedete při vaší cestě do Špindlerova Mlýna za zimními radovánkami. Toto životem pulzující historické město má příjemné a nádherné centrum s velmi starými roubenými domky. Vrchlabí je chloubou Královéhradeckého kraje a skvělým místem k navštívení pro všechny milovníky přírody a hor. Městem, jak už z názvu napovídá, protéká řeka Labe. Se svými přibližně 12.000 obyvateli není z největších, je to ale živoucí město horám na dosah. Vyražte s námi do Krkonoš a projděte hlavní bránou. Tady začínají Krkonoše.

Vrchlabí, tady začínají Krkonoše.
Vrchlabí, tady začínají Krkonoše.

Z malé osady turistické centrum

Počátky města jsou spojeny s osidlováním Krkonoš. Již kolem roku 1300 vznikla na dnešním území města první osada s českým jménem Wrchlab. Osada stála na obchodní stezce vedoucí do Slezska. V roce 1533 získalo Vrchlabí městská práva a začalo se rozvíjet jako významné centrum řemesel a obchodu. Ve druhé polovině přišli do města němečtí kolonisté, kteří přinesli poznání a pokrok. Zasadili se o významný rozvoj tkalcovství, pekařství a pivovarnictví. Později se v 19. století stalo Vrchlabí centrem textilního průmyslu. Po okupaci nacisty v poválečném období proběhla významná obnova města, která zahrnovala rekonstrukci historických památek a rozvoj turistické infrastruktury.

Historické domy v centru Vrchlabí.
Historické domy v centru Vrchlabí.

Návštěvnický okruh vám ukáže město

Jste-li ve městě poprvé, můžete využít “turistické nápovědy” a na vlastní pěst si projít město po zbudovaném návštěvnickém okruhu. Okružní trasa vám ukáže městskou památkovou zónu jako na dlani. Na okruhu strávíte maximálně hodinku času a navštívíte čtyři zastavení. Prvním je klášter obutých augustiniánů a klášterní zahrada, která vás zavede do zámeckého parku. Zámek Vrchlabí zdobí historické jádro města. Další zastávkou je náměstí Tomáše Garrigua Masaryka a budova barokní radnice. V přízemí najdete i Regionální turistické infocentrum. Vše je zakončeno na náměstí Míru s honosným kostelem sv. Vavřince. Na náměstí je původní radnice ze 16. století a čtyři historické štítové domy.

Na náměstí Míru stojí historické budovy a památky.
Na náměstí Míru stojí historické budovy a památky.

Zbouraný kostel nahradil nový a větší

Opravdovým klenotem historického centra Vrchlabí je náměstí Míru s červeně zabarveným kostelem sv. Vavřince. Tato sakrální novogotická stavba s vysokou věží dosahující výšky 60 metrů stojí na místě původního zbořeného kostela ze 14. století. Kostel byl další století rekonstruován a rozšiřován. Ani to ale nestačilo, aby si ho lidé přestali v 19. století vážit natolik, že jej nechali zchátrat a strhnout. O tři roky později se na jeho místě postavil nový a mnohem větší kostel, který zde můžete vidět dnes. Na náměstí Míru jistě nepřehlédnete ony čtyři štítové domy, které svou architekturou dokreslují panorama náměstí. Uprostřed náměstí si prohlédněte i vodní kaskádu či dopřejte nedělní chvilku poezie u Poesiomatu.

Kostel sv. Vavřince se 60 metrovou věží.
Kostel sv. Vavřince se 60 metrovou věží.

V klášteře dnes sídlí Muzeum Krkonoš

Klášter obutých augustiniánů, založený v roce 1705, vznikl díky pozvání augustiniánských řeholníků. Brzy zde byla zřízena lékárna a knihovna. Na konci 19. století však klášter vyhořel kvůli neopatrnosti klempířských učňů při opravě střechy a jeho rekonstrukce trvala až do roku 1904. Během druhé světové války augustiniány vyhnali nacisté a poté i komunisté. V roce 1991 byl klášter v rámci církevních restitucí vrácen řádu, který jej následně prodal správě KRNAP. Dnes slouží jako moderní návštěvnické centrum a Muzeum Krkonoš, které přibližuje návštěvníkům historii a přírodu regionu. Kromě pondělí mají otevřeno každý den a na jednu vstupenku můžete navštívit i zmíněné čtyři historické domy.

Projděte si ve Vrchlabí klášterní zahrady.
Projděte si ve Vrchlabí klášterní zahrady.

Jeden z nejstarších dochovaných domů

Na břehu řeky, nedaleko zámeckého parku, dodnes stojí jeden z nejstarších roubených domů ve městě. Dům se sedmi štíty je úchvatnou památkou, na kterou je pyšné celé Vrchlabí. Dům byl postaven v 16. století a bydleli v něm řemeslníci. V nadzemních klenutých prostorách v prvním patře dokonce chovali drůbež. Dům se sedmi štíty – lomenicemi, je ukázkou měšťanské architektury. Jistě si ale všimnete, že lomenic je na domě pouze šest. Sedmá lomenice, štít severní přístavby, byl společně s onou přístavbou zničen v roce 1945. Je to však barák jako hrom, není divu, že v něm mohly žít najednou i tři velké rodiny. Dnes se v domě nachází stylová kavárna, můžete si tak památku prohlédnout i zevnitř.

Dům se sedmi štíty, najdete je všechny?
Dům se sedmi štíty, najdete je všechny?

Brána do Krkonoš

Město je skutečně pomyslnou bránou do našeho nejvyššího pohoří. Vrchlabí je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku. Pěších tras se v Krkonoších nachází přes 900 km, na kterých poznáte jedinečnou krásu tohoto národního parku. Vrchlabí je samozřejmě i hlavní tepnou v zimních měsících. Za sněhem a zimními sporty míří do Krkonoš zájemci z celé republiky, ale samozřejmě i z Německa a Polska. A ti všichni pravděpodobně projedou Vrchlabím na cestě do Špindlerova Mlýna, jednoho z nejznámějších horských destinací plných hotelů, vleků a lanovek. Krkonoše v létě nabízí nespočet turistických tras, zatímco v zimě se mění v ráj pro lyžaře a snowboardisty. Ať už je léto nebo zima, Vrchlabí žije.

Vrchlabí je výchozím bodem pro pěší turistiku i zimní sporty.
Vrchlabí je výchozím bodem pro pěší turistiku i zimní sporty.

Vrchlabí je křižovatka dálkových cyklotras

Brána Krkonoš není zdaleko jen doménou lyžařů a turistů. Ze sportů si Krkonoše oblíbili také zástupci cyklistů. Dokazuje to i fakt, že Vrchlabí protínají dvě dálkové cyklotrasy. První je Labská stezka, začínající ve Vrchlabí. Cyklostezka se vine kolem Labe a míří až do Německa. Vede dál přes Hamburk až do Cuxhaven. Čeká vás doslova 1.300 km plných překvapení na jedné z nejkrásnějších říčních stezek v Evropě. Druhá cyklotrasa, Jizersko-jesenická magistrála, jinak zvaná Cyklotrasa č. 22, měří 231 km. Náročná cesta začíná v Chrastavi a vede hřebenovkou Jizerských hor. Krkonoše obíhá po úbočí a vede skrz Vrchlabí dál. Skrz Broumovsko pokračuje po hřebenovce Orlických hor

Mimo jiné je Vrchlabí též křižovatkou dálkových cyklistických tras.
Mimo jiné je Vrchlabí též křižovatkou dálkových cyklistických tras.

Podobné články