Příroda si sama o sobě sice umí v mnohém poradit sama, ale pokud se jí dotýká lidská činnost, tak je pomoc člověka nutná a prospěšná. Zkrátka a dobře, mít v tomhle směru zdravý soulad. Dá se říci, že už jsou místa, kde se tohle povedlo a úspěšně se věc rozvíjí dál a dál. Přírodní rezervace Milovice je toho dokladem. Dnes tady najdete divočinu jako na dlani a není náhoda, že se zde daří i volně žijícím zvířatům, a to ne ledajakým. Ostatně, přijeďte se podívat, to je vždy ta nejlepší zkušenost.

Exmoorský ponny v Milovicích.
Exmoorský ponny v Milovicích.

Bývalý vojenský prostor

Zmíněná Přírodní rezervace Milovice je na území bývalý vojenského prostoru Milovice – Mladá v okrese Nymburk. Severovýchodně od Prahy. Jede se tudíž do Středočeského kraje a cílem je prostor, který se v mnohém dobře zachoval právě proto, že dlouhá léta přístupný nebyl. Dnes se sem může a ještě navíc, je co vidět a zažít. Berte klidně celou rodinu, partu kamarádu či prostě vyrazte na cestu sami. Máte se na co těšit.

Zubr evropský zde nechybí.
Zubr evropský zde nechybí.

Koně, zubři, pratuři

Rezervace Milovice je už pár let domovem divokých koní, zubrů a praturů. Stádo prvních koní zde bylo umístěno v roce 2015. Konkrétně se jedná o plemeno Exmoorský ponny. Koně dobře doplňují pratuři a zubři evropští. Zvířata lze vidět a tedy je dobré mít sebou i foťák či mobil, ať si své zážitky zvěčníte a máte památku. K pozorování těchto zvířat slouží od roku 2016 vyhlídkové plošiny. Menší vyhlídka je také u aklimatizační ohrady a nechybí ani lanový most ze něhož lze vidět za ohradník.

Planina zdejší stepi.
Planina zdejší stepi.

Zvířata pomáhají

Celková rozloha přírodní rezervace činí 1244,6 hektaru. Rozkládá se mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou. Zvířata, která tady žijí (koně, zubři, pratuři) pomáhají udržovat krajinnou strukturou zcela přirozeným způsobem. Navíc, jsou ve velké míře soběstačná. Přírodní rezervace Milovice je území, kde se daří ohroženým druhům rostlin jako je například hořec křížatý či modrásek hořcový Rebelův. Rezervaci spravuje nezisková organizace Česká krajina.

Divoká příroda má své kouzlo.
Divoká příroda má své kouzlo.

Projděte si Milovice

Samotné Milovice stojí za procházku. Využijte toho, když už zde budete. Prohlédnout si můžete kostel svaté Kateřiny Alexandrijské, Muzeum Milovecka nebo Muzeum Vojenské historie. Najdete zde i památník Emila Zátopka. Pokud ještě stále toužíte po přírodních zajímavostech, tak máte možnost zavítat do Přírodní rezervace Pod Benátským vrchem. Přejeme, ať si odvezete spoustu nezapomenutelných zážitků.


Podobné články