Ze tří stran vedou cesty na Velký Javorník (918 m n. m.). Kterou trasu si případně zvolíte pro svůj výlet, není až tak podstatné. Důležité je, že najdete chuť a náladu se podívat na nejvyšší vrchol Veřovických vrchů v Moravskoslezských Beskydech v západní části Karpatského oblouku. Jen se nenechte zmýlit názvoslovím, vrchol stejného jména se nachází i v Javorníkách, ale na slovenské straně a je vyšší. A klidně můžete vzít na výšlap i svého psího kamaráda.

Kousek za Frenštátem pod Radhoštěm potkáte takovouto stylovou kapličku
Kousek za Frenštátem pod Radhoštěm potkáte takovouto stylovou kapličku

Kdysi zde byli partyzáni, dnes výletníci

Na tento náš Velký Javorník se spolehlivě dostanete z Frenštátu pod Radhoštěm, Rožnova pod Radhoštěm nebo Veřovic. Hora byla ve válečném roce 1943 útočištěm partyzánské skupiny, ale dnes zde potkáte jen výletníky, turisty, cyklisty či rogalisty. Těsně pod vrcholem v nadmořské výšce 905 metrů stojí turistická chata z roku 1935, která nabízí příjemné osvěžení a posilnění. Zvláště vyhlášená je zde kyselica, kvasnicové pivo a opečená klobása. Když je jasno a krásné počasí, můžete z Velkého Javorníku vidět až na nejvyšší beskydský štít Lysou horu (1323 m n. m.), na bájný Radhošť (1129 m n. m.), čarokrásnou Kněhyni (1257 m n. m.), populární Smrk, Palkovické hůrky či masiv Ondřejníku. A zvláště když si vyjdete na místní rozhlednu. Ostatně ne nadarmo je Velký Javorník řazen k nejnavštěvovanějším vrcholům této části Beskyd.

Naučná stezka vás spolehlivě dovede až na vrchol
Naučná stezka vás spolehlivě dovede až na vrchol

Pěší turisté, cyklisté i vzduchoplavci

Jak už bylo řečeno, vyrazit na vrchol můžete jedním ze tří výchozích bodů. Cesty jsou značené, proto se nemusíte obávat, že zabloudíte, a to i když sem jedete poprvé. Z Frenštátu pod Radhoštěm se jde po zelené turistické značce a tady se jedná dokonce o Naučnou stezku Velký Javorník. Ta navazuje na Naučnou stezku Veřovické vrchy a dovede vás až na vrchol. Cestou jsou zastavení s informačními tabulemi o místní přírodě. Délka je zhruba 5 kilometrů (dohromady s NS Veřovické vrchy pak 20 kilometrů a spojuje Frenštát p. R. s Valašským Meziříčím), proto se nemusíte obávat, že cestu nezvládnete. Teprve až ke konci jde o strmé stoupání, takže tuto variantu by měli spíše použít pěší turisté než cyklisté. Ostatně ti ještě mohou vyjet z Rožnova pod Radhoštěm také po zelené či z Veřovic nejprve po žluté a pak po modré turistické značce.


Podívejte se také na nebe

Velký Javorník je oblíbeným místem pro starty rogalistů a paraglidistů. Právě paraglidisté tady mívají svá tradiční setkání. Vidět někoho plachtit na obloze s rogalem či padákovým křídlem patří tedy k nevšedním zážitkům, jenž nejsou na jiných horských štítech tak úplně běžné. Všechny tři výstupní stezky jsou lemovány opravdu nádhernou beskydskou přírodou, výhledy do okolí to ještě umocňují a v letních měsících je pro mlsouny dostatek příležitostí k borůvkovým hodům.

Cestou není nouze o výhledy do údolí
Cestou není nouze o výhledy do údolí

Podívejte se i na Malý Javorník

Kousek od vrcholu Velkého Javorníku je pak Malý Javorník (840 m n. m.). Rovněž sem se dá jít pěšky či vyjet na horském nebo trekingovém kole. Na rozcestníku, který najdete mírně pod vrcholem Malého Javorníku se protínají tři turistické značky – červená, modrá a zelená. Červená vás pak dovede do cíle této osmistovky.

Projdete se převážně lesem
Projdete se převážně lesem

Odpočinek v aquaparku nebo valašské dědině

Kdo se ve zdejším kraji zdrží déle, může se ubytovat ve Veřovicích, Rožnově pod Radhoštěm nebo Frenštátě pod Radhoštěm. Veřovicemi kdysi vedla důležitá obchodní stezka ze Štramberku do Rožnova pod Radhoštěm. Protéká tady říčka Jičínka a v okolí jsou k vidění břidlicové lokality, kde se v 19. století těžila železná ruda ocelek. Pro koupání pak je nejvhodnější frenštátský aquapark (vstupné dospělí od 60 Kč, děti od 50 Kč), jenž leží hned vedle autokempu na okraji města nebo rožnovský autokemp, kde jsou dva velké bazény. Kromě toho se Rožnov pod Radhoštěm může pochlubit svou unikátní Valašskou dědinou v přírodě. Velký Javorník ani Malý Javorník nejsou nijak zvlášť náročné horské vrcholy, dají se zvládnout i s dětmi a vůbec nezáleží na tom, že nepatří k těm nejvyšším. Možná právě tohle je jednou z jejích předností. Dobrý pocit z výletu, který může být zakončen u něčeho dobrého v příjemné hospůdce jistě zůstane v každém turistovi ještě dlouho po té.

Beskydy jsou krásné z každého úhlu pohledu
Beskydy jsou krásné z každého úhlu pohledu

Podobné články