Český národ byl vždy technicky poměrně zdatný. Už za Rakouska – Uherska patřily české země k nejprůmyslovějším oblastem celé monarchie. Dodnes můžeme obdivovat nejrůznější technické památky, ať už vznikly v jakékoliv době. Takovým příkladem je třeba Vraňansko – hořínský plavební kanál na řece Vltavě. Dost možná ho znáte, vždyť tady mají své podmínky i vodáci. Tak se k němu vydejme.

Zdymadlo Hořín.
Zdymadlo Hořín.

Vzhůru na Mělnicko

Vraňansko – hořínský plavební kanál najdete ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Konkrétně se rozkládá na území mezi obcemi Vraňany a Hořín. Postaven byl v letech 1903 až 1905 (tedy ještě za Rakouska – Uherska). V době svého vzniku patřil k největším technickým dílům habsburské monarchie. Vy si ho můžete prohlédnout, vyfotografovat a seznámit se tak s tím, co naši předkové uměli a jakými byli mistry.

Kanál ve Vraňanech.
Kanál ve Vraňanech.

Slouží i historické zdymadlo

Plavební kanál začíná na 11,4 km řeky Vltavy, a to u Vraňanského zdymadla. Vede kolem obcí Vraňany, Lužec nad Vltavou, Chramostek, Zelčín, Vrbno, Hořín (tady se nachází historické zdymadlo) a vlévá se do Labe, kousek za soutokem s Vltavou. Kanál má celkově 10 kilometrů, 8 mostů a je technickou památkou. Dílo se dochovalo do současnosti v téměř původní podobě. Lidé to tehdy zkrátka udělali jaksepatří.

Lodě na kanálu.
Lodě na kanálu.

Klidná plavba lodí

Tento unikátní Vraňansko – hořínský plavební kanál umožňuje lodím klidnou plavbu přes soutok s Labem. Zdymadla jsou významná svým mimořádným technickým řešením. Jen historické zdymadlo Hořín umožňuje lodím překonat spád neuvěřitelných 8,5 metru. Dílo má prakticky všechny atributy vodní plavební cesty – jez, plavební kanál, povodňové uzavírky, plavební komory a dokonce také malou vodní elektrárnu (vylepšení moderního světa). Tak, co říkáte, zajedete se podívat? Může to být kromobyčejný zážitek.


Podobné články