Ukliďme Česko – co to je?

Není třeba si nic nalhávat. Spousta lidí považuje přírodu a lesy jako samozřejmost a se stejnou váhou se k nim také chovají. Na druhou stranu ale existují i lidé, kteří mají přesně opačné smýšlení. A právě odsud se dal dohromady kolektiv několika lidí a začali pořádat celostátní akci Ukliďme Česko. Tato skupina stojí za tím, že vznikla iniciativa a napříč celou republikou se začali hlásit dobrovolníci. Někteří uklízí přímo, jiní pořádají malé lokální úklidy, kam se mohou dobrovolníci přihlašovat. Letos to kvůli pandemii byli spíše úklidy jednotlivců, případně rodin. Za Toulavé Šlápoty jsme s Ukliďme Česko mediální partneři. Rádi jsme se zapojili i rukama než jen mediálně.

Příroda není samozřejmost a občas jí je potřeba s Ukliďme Česko pomoct.
Příroda není samozřejmost a občas jí je potřeba pomoct, například s Ukliďme Česko.

Lze spojit příjemné s užitečným

Samotný úklid může být i spojení příjemného s užitečným. Vyrazili jsme do lesů Všechovických a naplánovali si malý dopolední výlet okolo kopečku Čihadlo se zastávkou u Partyzánského památníku. Už cestou na místo jsme viděli několik skupinek lidí, kteří pilně uklízeli. Byl to hezký pohled, že se k úklidu připojilo tolik lidí. Auto jsme nechali kousek bokem a vyrazili na cestu za úklidem lesa. Již ze začátku u asfaltové cesty bylo několik odpadků. Za krátkou dobu je odbočka do lesa a až k Partyzánskému památníku se jde po modré. Překvapila nás téměř panenská příroda s několika tůňkami a jezírky. Přírodní zásobárny vody pro les. Trošku nám to připomínalo spíše prales než les. Cesta vede rovinkou a průběžně jsme sbírali malé kousky nepořádku a pár plastových lahví.

Všechovické lesy mají přírodní tůňky a jezírka.
Všechovické lesy mají přírodní tůňky a jezírka.
V rámci Ukliďme Česko jsme rádi pomohli uklidit místní lesy.
V rámci Ukliďme Česko jsme rádi pomohli uklidit místní lesy.

Partyzánský památník

Při naší úklidové trase jsme navštívili Partyzánský památník, který byl věnován partyzánské rotě generála Luži. V těchto lesích právě přebývali v letech 1944 – 1945 vojáci 3. úderné roty. Všichni příslušníci byli umučeni a zavražděni nacisty. Místo je velmi hezké a příjemné. K památníku vedou schody a samotný památník tvoří kamenný kvádr se jmény příslušníků. Velký dřevěný kříž a velký zděný náhrobek. Dodnes je na tomto místě vyvěšená státní vlajka a u památníku položeny kytice, svíčky a nabarvené kamínky. Navštivte toto místo a jako my, vzdejte hold těmto statečným, kteří položili životy za svou vlast. Navštivte toto místo a připomeňte si, že svoboda není samozřejmost.

Památník statečných partyzánů donutí k zamyšlení.
Památník statečných partyzánů donutí k zamyšlení.

Z krve se rodí svoboda.

Jeden z nápisů na památníku.
Velký kříž a zděný náhrobek. Je zde i deska se jmény partyzánů.
Velký kříž a zděný náhrobek. Je zde i deska se jmény partyzánů.

Druhá půlka cesty a očista lesa

V okolí památníku jsme sesbírali docela dost odpadků. Měli jsme s sebou pevnou tašku od 4Ocean a už jsme ji měli ze 3/4 plnou. Druhá půlka cesty nás ale překvapila. Odpadky se začaly objevovat stále častěji. Potkávali jsme fáborky a letáky z jakési proběhlé akce. Plastových lahví bylo více a začaly se objevovat věci, které bychom vůbec nečekali. Poklice od kola auta nebo kus světla motorky. Odpadky už nebylo kam dávat, a proto jsme vytáhli plastové pytle, které jsme měli s sebou. Vrcholem bylo na konci cesty několik prázdných kýblů od barvy.

Závěr

Na začátku cesty jsem měl obavy, abychom vůbec na nějaké odpadky narazili. Všechovické lesy vypadaly téměř netknutě. Nakonec jsme o nepořádek nouzi neměli. A potkali jsme i to, co jsme opravdu nečekali. Takže výsledek? Takových 5 kg odpadků všeho druhu:

 • Pár desítek papírků, obalů od sladkostí, bonbónů a vlhčených ubrousků.
 • Asi deset plastových lahví a plechovek od piva.
 • Fáborky a letáky z nějaké proběhlé akce. Pořadatelé na zpětný úklid bohužel zapomněli.
 • Roušky – následek blbé doby.
 • Gumák a vedle rozkládající se podrážku.
 • Poklici od kola automobilu.
 • Kus plastového krytu a většina předního světla z motorky.
 • Pět kýblů od malířské barvy.
 • Několik velkých plastových potrhaných pytlů a igelitových sáčků.
 • Skleněný odměrný válec a půlka teploměru.
 • Vánoční baňku, skleněné střepy a kousky polystyrenu.
 • Kus koberce, který byl ale již zarostlý do lesní cesty a bohužel nešel odstranit.
 • A mnoho dalšího, co do přírody absolutně nepatří!

Hnus. Nebudu lhát, nádherné lesy, ale výsledek – to co jsme z něj odnesli, je opravdu hnus. Vyzýváme všechny, nebuďte k přírodě lhostejní. Nebuď prase, a co si přineseš, to si také odnes. Příroda není odpadkový koš.

Výsledek jarního úklidu akce Ukliďme Česko.
Výsledek jarního úklidu akce Ukliďme Česko.

Nicméně věříme, že naši čtenáři ví, jak se v přírodě chovat. My jsme rádi, že jsme mohli pomoct v tak záslužné iniciativě jakou je Ukliďme Česko a určitě se zúčastníme i příště. Pytle a odpadky co vidíte na obrázku jsme nasypali do velkého pytle od Ukliďme Česko. Cestou zrovna projížděl pár na kole. Cyklisté nám uznale pokynuli a letmo se zeptali zda-li jsme to nasbírali v lese. S naší souhlasnou odpovědí měli totožnou reakci jako v předchozím odstavci.

Hned ve Všechovicích byl totiž pytlomat se zásobníkem pytlů k volnému odběru. A za vesnicí bylo vyhrazeno sběrné místo na tyto plné pytle. Když jsme zde přidávali náš příspěvek, bylo zde již asi 20 plných pytlů, což opravdu zahřálo u srdce. Z této výpravy jsme odjížděli plní skvělého pocitu a zadostiučinění. A s vírou, že v Česku je i spousta lidí, kterým odpadky v přírodě lhostejné nejsou.


Podobné články