V čem je Česko nejlepší na světě? Jestli přemýšlíte nad odpovědí, pak by jednou z nich mohla bezpečně být – systém turistického značení. Česká republika je protkaná obrovskou sítí značených turistických tras, které využívají Češi denodenně. Jakýkoliv cizinec zavítá na naše území po pár kilometrech nutně musí pokyvovat hlavou, jaký brilantní systém máme u nás zaveden. Po turistických značkách můžete bezpečně projít naši zem křížem krážem aniž byste se ztratili. Víte ale odkud se turistické značky vzaly? Nebo, že se jejich značení řídí pravidly? Či jaké země po nás tento systém převzaly a dnes už jej užívají i na svém území? To vše bychom vám chtěli přiblížit v tomto speciálu o Turistických značkách.
První značená trasa KČT už v roce 1889
Úplně první turistické značky se objevily začátkem 19. století ještě za dob Rakouského císařství v Alpách. O něco později se značky dostaly do Beskyd. V roce 1885 je zaznačila Pohorská jednota Radhošť. Léta páně 1888 se zapsal do české historie, neboť byl založen Klub českých turistů, který se o turistické značky stará dodnes. Hned rok po založení KČT vyznačil svou první trasu ze Štěchovic ke Svatojánským proudům, dnes už se ale po této trase projít nemůžete. Území, kde byla trasa zaznačena se nechalo zaplavit v rámci vodního díla Štěchovické přehrady. Nejstarší vyznačená trasa, po které se můžete projít je z Berouna na Karlštejn, a dnes je také součástí dálkové trasy 0001.
Český unikátní systém už chtějí i v Mongolsku
V průběhu let přibývaly desetitisíce kilometrů značených tras. Některé postupně zanikly a mnoho nových vzniklo. Dnes je naše nádherná země protkaná 44.000 kilometry a další stále přibývají. Řečí čísel připadá na jeden kilometr čtvereční asi 500 metrů značených tras. Značené stezky vedou z místa A do místa B, nikdy netvoří okruhy. Věhlas turistického značení v Česku se rychle rozšířil nejen po Evropě, ale po celém světě. Dnes už český jedinečný systém značení převzaly země jako například Brazílie, Chorvatsko, Rumunsko, Ukrajina, a dokonce od roku 2023 třeba i Mongolsko. Celkově lze směle říci, že český systém značení turistických tras je nejlepší na celém světě.
Červená, modrá, zelená nebo žlutá?
Ze začátku byly všechny trasy značené pouze červenou barvou. Žlutá, modrá a zelená přibyly později, ovšem dodnes si každá z nich uchovala svůj význam. Červenou se značí důležité a hlavní trasy, většinou hřebenovky. Červené trasy vedou vždy přes několik krajů. Modré značky jsou použity pro významnější trasy v rámci jednoho kraje. Zelené značky se používají pro místní trasy v rámci okresu. Žluté turistické značení pak slouží spojkám a zkratkám. Všechny barvy ale podléhají jednomu svatému principu – žádné dvě trasy, které se křižují, nesmí mít stejnou barvu. Pokud by se tomu tak stalo, pak se použije jiná ze zmíněných čtyř barev.
Namalovat značku, to není jen tak
Standardní turistická značka se skládá ze dvou bílých pruhů mezi kterými je pruh barevný. Rozměr je 10×10 cm a malují se na míru vyvinutou odolnou barvou. O značky se stará zhruba 1800 značkařů, kteří je kontrolují a pravidelně je, jednou za tři roky, obnovují. Umisťování a malování značek se řídí celou řadou pravidel. Například jednotlivé značky od sebe nesmí být vzdálené více než 250 m. Podobně u rozcestníků, které od sebe nesmí být více než 4 km. Odbočka je zpravidla vyznačena dvěma značkami. První je naváděcí. A o kousek dál ještě potvrzovací, abyste věděli, že jdete správně. Výběr místa je neméně důležitý, například značky se nemalují na břízy bělokoré, protože jejich kůra se brzo oloupe.
Stezky z lásky opravují trasy a studánky
Zapojit se do obnovy turistických značek můžete i vy, společně s iniciativou Stezky z lásky. Jejich bohulibá dobrovolnická činnost zahrnuje opravu turistických tras a stezek, zejména těch zanedbaných. Lidé ze Stezky z lásky také opravují přírodní prameny a studánky. Zajišťují jejich opravu, vyčištění a zpřístupnění pro všechny. Společně pořádají akce, kdy se sejde skupina lidí a jeden den opravují stezky či studánky. Na více než dvou desítkách akcí se již podílely stovky dobrovolníků. Stezky z lásky sdružuje nadšence a všechny milovníky přírody, kteří kromě oprav turistických tras a studánek, chtějí trávit čas v horách a lesích, a zároveň poznat nové přátele.