Obec Kružberk a nedaleká Kružberská přehrada patří již léta k nejoblíbenějším rekreačním oblastem Opavska v Moravskoslezském kraji. Tato místa najdete v malebné krajině Oderských vrchů na hranici Přírodního parku Moravice. Lidé sem jezdí především za pěší turistikou a cykloturistikou. Několikrát do roka se také pořádají oficiální sjezdy řeky Moravice, takže i vodáci si mohou přijít na své.

Kružberská přehrada je krásná na první pohled
Kružberská přehrada je krásná na první pohled

Kružberská přehrada čili Velké Sedlo

První písemná zmínka o Kružberku pochází z roku 1377, jde tedy o jednu z nejstarších místních obcí. V roce 1955 tady byla dokončena stavba přehrady, která má chránit oblast před povodněmi a zároveň slouží jako zásobárna pitné vody pro Ostravsko a Opavsko (trasa přívodu vody do Ostravy je dlouhá 40 km). V 80. letech 20. století se Kružberská přehrada stala známou po celé republice díky televiznímu seriálu Velké Sedlo, který se natáčel právě zde. Hrázný Palyza v podání herce Pavla Nového byl opravdu přesvědčivý. Možná jste tento seriál i sami viděli.

Okolí přehrady s uchvacující přírodou
Okolí přehrady s uchvacující přírodou

Horolezci na cvičné skále

Vzhledem k hygienickému pásmu je v přehradě zakázáno koupání a další vodní sporty. Rybolov je však povolen. V řece od hráze dál si pak na své mohou přijít nejen zmínění rybáři, ale i ti, kdo se rádi osvěží v tekoucí vodě uprostřed krásné přírody. Několik metrů od vodního díla leží nepřehlédnutelné cvičné horolezecké skály s menší jeskyní, kam se k tréninku sjíždějí lezci i z dalekého okolí. Lezecké trasy nabízejí různé stupně obtížnosti a jsou proto vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené borce. Dostat se na vrcholky těchto skal však jde i klasickým pěším turistickým způsobem, ovšem musíte skály obejít a vydat se vzhůru. Nahoře je zbudovaná vyhlídka, odkud je vidět daleko do kraje. Hned naproti skalám, na druhém břehu řeky Moravice je nádherný pension Velké Sedlo (jméno má podle onoho seriálu). Za Velkým Sedlem je pak velká chatová osada. Chaty se ostatně vyskytují i podél cesty od přehrady do obce Kružberk. Lidé si zkrátka tento kraj oblíbili. Mimo rybářů a horolezců, tady potkáte vyznavače pěší turistiky, cyklistiky a hodně rodin s malými dětmi. Není divu, podél přehradní nádrže se dostanete až k další přehradě, a to Slezské Hartě.


Čermákova stezka vás provede okolím Kružberka
Čermákova stezka vás provede okolím Kružberka

Můžete třeba až ke zřícenině Vikštejn

Obec Kružberk je pak východiskem pro další poznávací turistické trasy. Jedna z nich vede například po levém břehu Moravice do bývalého lázeňského střediska Janské Koupele, kde můžete dále pokračovat přes Mokřinky a Zálužné až do Podhradí (tady je zřícenina hradu Vikštejn) nebo nad Janskými Koupelemi odbočit vlevo, projít lesem a putování ukončit v Litultovicích (kousek odtud je zachovalý větrný mlýn Choltice). Často se z Kružberku chodí i směrem na Nové Lublice do Mladecka (soukromá sbírka vojenské techniky). V sousedních Starých Těchanovicích pak vystoupejte na zdejší rozhlednu, jsou odtud krásné výhledy.

Zdejší krajinu tvoří hlavně lesy
Zdejší krajinu tvoří hlavně lesy

Na koncert a výstavu do kostela

Milovníci historie a památek si mohou prohlédnout farní kostel svatého Floriána na horním konci a kostel svatých apoštolů Petra a Pavla na dolním konci. V druhém ze zmíněných kostelů se pravidelně pořádají koncerty a výstavy, které pořádá místní občanské sdružení Radisko Kružberk. Dnes už se málo ví, že v okolí obce a přehrady prožila své dětství spisovatelka a ochránkyně africké přírody Joy Adamsonová. Povodí Odry, které spravuje Kružberskou přehradu, si je vědomo oblíbenosti místa a zhruba jednou ročně, obvykle na podzim, umožňuje veřejnosti navštívit s průvodcem chodby v ně vodního díla. Tam se jinak dostane jen hrázný a další odborní pracovníci. O tyto exkurze je vždy takový zájem, takže neváhejte a využijte toho. Zájem je velký a kdo se opozdí, už nemá šanci se vejít do stanoveného návštěvního času.

Řeka Moravice
Řeka Moravice

Lanové centrum i rybářská bašta

Celé rodiny nepochybně uvítají areál Davidova mlýna. Vedle ubytování si můžete užít rybolovu v rybářské baště nebo skvělého lanového centra. Za pozornost stojí zvířata jako jsou například jihoamerické lamy. V průběhu roku využijte různé pobytové akce.

Rozhledna ve Starých Těchanovicích
Rozhledna ve Starých Těchanovicích

Podobné články