Jste v Praze a nevíte co s volným časem? Máme pro vás tip. Jedno z nejoblíbenějších a největších rekreačně-relaxačních oblastí přímo v Praze, hned u holešovického Výstaviště. Stromovka, též známá jako Královská obora, je jednou z nejzelenějších částí Prahy. Do oblíbeného parku denně zavítá spousta lidí pro obyčejnou procházku mezi stromy, k odpočinku na lavičce při pohledu na rybníčky a k pročištění hlavy u příjemné atmosféry parku. Ovšem nepříjemný pocit z přelidněnosti není na místě. Park je dostatečně rozsáhlý pro množství návštěvníků včetně jejich psích kamarádů.

Stromovka se krásně zrcadlí v hladině svých rybníků.
Lesopark Stromovka se krásně zrcadlí v hladině svých rybníků.

Stromovka se v průběhu staletí změnila k nepoznání

Stromovka vznikla již za Přemysla Otakara II., který ji nechal oplotit jako loveckou oboru. Později byl postaven i letohrádek pro Vladislava Jagellonského. Královská obora se měnila každou chvíli. Přibyly rybníčky a park se i rozšiřoval. Letohrádek se dočkal i přestavby do renesanční stavby. Na konci 16. století byla pod Letnou vyražena Rudolfova štola pro napájení nového Velkého rybníka. Přes kilometr dlouhý tunel je dnes unikátní technickou památkou. Po dalších úpravách byl lesopark v roce 1804 zpřístupněn veřejnosti celoročně. Z původních šesti bran se dochovaly dvě – západní a severozápadní.

Stromovka prošla rozsáhlými změnami.
Stromovka prošla rozsáhlými změnami.

Za takový park by se nemusely stydět ani zámky

Královská obora je přírodní památka a společně s letohrádkem jsou také kulturními památkami. Rudolfova štola stále napájí soustavu rybníků v centrální části lesoparku. Lze říci, že je Stromovka takovým „Central parkem Prahy“, či by šel použít i příměr „Plíce Prahy“. Park, za který by se nemusely stydět ani ty nejkrásnější zámky v Evropě. Možná proto je Stromovka prostě ideálním místem k procházce a relaxaci. Děti zabaví dětské hřiště Kaštánek v severní části parku. Zábavnou kratochvílí je maličký ruční přívoz, na kterém se vlastními silami dopravíte na malý kouzelný ostrůvek uprostřed rybníku Slunečnice.

Maličký ruční přívoz je oblíbenou zábavou pro návštěvníky parku.
Maličký ruční přívoz je oblíbenou zábavou pro návštěvníky parku.

Stromovka je více než místo pro procházku

Stromovkou vede naučná stezka s názvem: Stromovkou za poznáním. Stezka vás na deseti zastaveních seznámí s historií parku, ale i s faunou a flórou pro něž je Stromovka domovem. Na cedule bylo použito dřevo z vyplavených stromů po ničivých povodních v roce 2002. V parku si můžete rovněž zacvičit na venkovním workout hřišti pro dospělé. Příznivci slackline si také přijdou na své. Lesopark Stromovka je také oblíbený pro pořádání kulturních akcí. Zmíníme například Noční běh pro Světlušku nebo Velký piknik ve Stromovce. Kdo by si chtěl udělat vlastní piknik, může využít jedno ze čtyř piknikových míst s grilem.

Stromovka si vás rychle získá, jistě se sem budete chtít vrátit.
Stromovka si vás rychle získá, jistě se sem budete chtít vrátit.

Den stromů ve Stromovce

Víte co je Den Stromů? Je to svátek oslavující stromy. A nejlepší je takový svátek oslavit sázením stromů. V České republice mají stromy svátek 20. října, kdy je vhodná doba pro novou výsadbu a stromy hrají všemi barvami začínajícího podzimu. V rámci Dne stromů se organizují komunitní sázení stromů s doprovodnými aktivitami, vybírá se strom roku a podnikají další osvětové kampaně. A právě ve Stromovce byly hned týdenní oslavy Dne stromů naposledy v roce 2019. V rámci oslav mimo jiné probíhaly i komentované prohlídky Stromovky. Až půjdete Stromovkou sami, můžete najít hned na několika stromech ceduli ze Dne stromů s dalšími informacemi.

Stromovka má i čarovné kouty divočejší přírody.
Stromovka má i čarovné kouty divočejší přírody.

Podobné články