Tento výlet bude pecka, a to doslova. Na sever od Brna leží město Kuřim, odkud naše procházka začíná. Výprava mezi Kuřimskými kopečky, políčky a přírodními památkami, nás zavede na skalní útvar Malhostovická pecka. Klidný a nenáročný výlet na 3,5 hodinky zvládne každý a vaši čtyřnozí miláčci jej jistě také ocení. Navíc, kopeček Zborov (397 m n. m.) ke konci, je na trase jen proto, aby procházka měla i pár metrů převýšení navíc. Pokud oželíte prudký kopec plný téměř netknuté lesní přírody, pak stačí kopec obejít a trasu si usnadnit. Pokud nemáte třeba v neděli odpoledne co dělat, a je aspoň trošku hezky, je to ideální relaxační výlet. Musím vyzdvihnout ještě nesamozřejmou drobnost – po celý výlet jsme nezpozorovali snad jediný odpadek v přírodě. Tleskáme místním i návštěvníkům, že můžou říct: #nejsemprase.
Zelené moře
Auto můžete nechat na parkovišti u Kauflandu. Pryč z města budete za chviličku. Otevře se vám polní cesta doprovázená alejí stromů a všude okolo zelené moře. Zvláště v květnu / červnu. Zelená pole s vysokou pšenicí a vy, na polňačce uprostřed toho všeho. V těchto místech je hodně otevřené prostranství a bude zde pravděpodobně dost foukat. Vítr se samozřejmě opírá i do obilí, a pole se tak stává pomyslným mořem. Vítr vířící pšenici vytváří překrásné scenérie vln a neklidné hladiny moře. Chvíli se jen tak zastavte a pozorujte jak se pole nádherně vlní. Už chybí jen ta plachetnice, která by se na moři zmítala.
Prvním cílem je rozhledna Zlobice
Jděte po červené. Po chvíli pole opustíte a vstoupíte do malého lesíku, ten vás zahrne zase jinými odstíny zeleně. Při opuštění lesa se na rozcestí dejte vlevo a po zelené dorazíte až k rozhledně Zlobice. Nepříliš esteticky naplňující rozhledna vypadá jako miniaturní panelák z dob minulých. Nicméně, pominete-li tento nedostatek a vyšlapete tři patra schodů, naskytne se vám překrásný pohled na Kuřimšké okolí, přírodní památku Zlobice a uvidíte z dálky i Malhostovickou pecku. Jakmile spočnete a nabažíte se výhledů, jděte dál po zelené. Zavede vás až na Malhostovickou pecku.
Nakoukněte do Přírodní památky Zlobice
Po cestě si určitě všimněte Přírodní památky Zlobice, která je domovem kriticky ohroženého keře lýkovce vonného. Tato evropsky významná lokalita se rozléhá na 62 hektarech a poskytuje Z rostlin se zde vyskytuje růžově kvetoucí lilie zlatohlavé, nízko kvetoucí keřík čilimníku řezenského nebo silně ohrožený druh střevičník pantoflíček. Ze zvířat zde žije užovka hladká, plšík lískový nebo strakapoud prostřední. Velký zelený prostor pro život rostlin i zvířat. Proto byste se měli zdržovat hlavně na cestičkách. Zelená vede i okrajovou částí přírodní památky. Při naší výpravě jsem po cestičce zamířil dovnitř a po pár desítkách metrů jsem uslyšel hlasité pípání. Za chvilku jsem na blízkém stromě ve výšce pravidelný kulatý otvor ve stromu, ze kterého pípání vycházelo. Nejspíš matka odletěla ulovit nějakou žížalu pro své mladé. Chvíli jsem díru pozoroval, a pak jsem s úsměvem místo opustil. Zajímavá chvíle i zážitek.
Malhostovická pecka
Opustíte PP Zlobice a Pecku už budete mít před očima, jen kilometr daleko. Malhostovická pecka je součástí Přírodní památky Malhostovické kopečky (další evropsky významná lokalita) o rozloze 2,6 hektarů s nadmořskou výškou 300 – 332 m n.m. Skalnatý kopeček devonského vápence a kolorit skalkových rostlin, tak by se dala popsat Malhostovická pecka. Celý kopeček vyčnívá z polí a vypadá jako „pecka“. Nahoru se dostanete snadnou cestičkou a z vrcholu je pěkný výhled. Kromě výhledu ale zaměřte svou pozornost i k zemi a prohlédněte si místní teplomilnou flóru. Koniklec velkokvětý, čistec přímý, lomikámen trojprstý, mořenec chocholatý, ostřice nízká nebo rozrazil rozprostřený zdobí tento vápencový kopeček. Budete-li mít štěstí v okolí Pecky objevíte i kudlanku nábožnou, ťuhýka obecného nebo modráska vikvicového. Hned vedle Pecky je i bratříček Drásovský kopeček, který zaujme fotogenickou kamennou slavobránou. Moravská „Pravčická brána“ je velmi oblíbená v širokém okolí.
Na Zborov!
Nezbývá než tuto pecku dopřát dalším návštěvníkům a po cestičce stará Tišnovka dojít k poslednímu nepovinnému bodu našeho výletu. Jak jsem již uváděl v úvodu, lze ho v pohodě vynechat a obejít. Nicméně, kdo by se chtěl projít kompletně zalesněným malým kopcem, může se na malý výšlap vydat. Zborov je malý mírně prudký kopec (za 500 metrů budete o 100 metrů výše), kopec ale není nijak hojně navštěvován, a to velmi svědčí zdejší přírodě. Čeká vás záplava zeleně, téměř nedotčená příroda a na první pohled zdravý les. Nicméně projít se tím lesem a dopřát si tu atmosféru, za tu námahu určitě stojí. Za kopcem se nachází místní malinký Stonehenge, na místě pojmenovaném „U hrušky“. Na tomto místě stávala dlouhá léta velká hrušeň, která byla natolik důležitým orientačním bodem, až se dostala i do map. Strom se musel pokácet, ale místo už svůj název ponese navěky.