Naučných stezek máme opravdu hodně a skoro se dá říct, že jich není nikdy dost. Pochopitelně s jistou mírou nadsázky. I tentokrát se společně podíváme na jednu naučnou stezku a určitě nebudete litovat svého rozhodnutí se sem vypravit. Nebudeme dlouho napínat a rovnou tedy uvádíme, že se jedná o naučnou stezku Údolím Skuhrovského potoka, která vám svým způsobem přiblíží turistickou oblast Orlicko a Podorlicko. Tak tedy, vzhůru na cesty.

Plánek stezky najdete na informační tabuli.
Plánek stezky najdete na informační tabuli.

Smyslově naučná stezka

Údolí Skuhrovského potoka najdete v Pardubickém kraji, a to kousek od České Třebové v okrese Ústí nad Orlicí. Jedná se o vyloženě smyslově naučnou stezku, což záhy po příchodu rychle zjistíte. Na tuto výpravu berte bez váhání celou rodinu, zvláště děti a klidně sebou můžete mít i vašeho psího člena klanu. Čekají na vás samé příjemné zážitky, tak si je užijte všemi smysly. O to tu ostatně jde především.

Krásná příroda s památkami.
Krásná příroda s památkami.

Údolí k přírodní rezervaci

Naučná stezka Údolím Skuhrovského potoka vás provede od podhorského potoka až k přírodní rezervaci Třebovské stěny. Je jasné, že o krásnou přírodu zde nebude žádná nouze. Na trase jsou pochopitelně informační tabule o místní fauně a floře. Zároveň se budete setkávat se smyslovými prvky, které lze charakterizovat následovně – čichária, dendrofon, houpačky, hmatová cestička. U nich se zabavíte na dlouho, obzvláště vaše děti. Po cestě se vám také naskytnou jedinečné výhledy na panorama Orlických hor, minete rovněž totemy, skály, studánky.

Prohlédnout si můžete kostel ve Skuhrově.
Prohlédnout si můžete kostel ve Skuhrově.

Přímo z České Třebové

Výchozím bodem k naučné stezce je přímo Česká Třebová. Začíná se zhruba 1,5 km od nádraží na okraji obce Rybník a konec stezky je u silnice nad obcí Skuhrov (oficiálně součást České Třebové). Na výběr máte ze tří variant tras: 1. 3 km dlouhá (žlutý vycházkový okruh, místní značení), 2. 5 km dlouhá (červený vycházkový okruh), 3. 8 km dlouhá (žlutá turistická značka). Trasy jsou vhodné jak pro pěší, tak i cyklisty či lyžaře (v zimě). Hodí se pro rodiny s kočárky. Občerstvení najdete v restauraci Nad hrází.

Prakticky začínáte na nádraží v České Třebové.
Prakticky začínáte na nádraží v České Třebové.

Seznamte se se Skuhrovem

Samozřejmě se můžete blíže seznámit i s vesničkou Skuhrov, která je po cestě. Skuhrov leží na severovýchodě od České Třebové. Prohlédnout si lze kostel svatého Jana Nepomuckého nebo zavítat na toulky do oblasti přírodní rezervace Třebovské stěny. V každém případě si vandrování užijte jaksepatří. Údolí Skuhrovského potoka a okolí za to stojí.


Podobné články