Česká republika je země, kde žije poměrně dost zájemců o dálkové pěší trasy. Na to, jak jsme malá zemička, tak je zde trekařů, vandráků, trampů a cestovatelů (dosaďte si podle libosti) habaděj. Není tedy divu, že vzniklo mnoho různých variant jak pěšky procestovat celou republiku křížem krážem. Jednou z takových možností je rovněž Stezka středozemím, kterou zrealizovala organizace Via Czechia. Projít ji můžete i vy.

Projdete Novým Borem.
Projdete Novým Borem.

Od severu na jih

Stezka středozemím spojuje sever s jihem, a to prakticky doslova. Každý, kde se na cestu vydá, půjde od nejsevernějšího bodu České republiky k tomu nejjižnějšímu. Začnete v Libereckém kraji a putování skončíte v Jihočeském kraji. Projdete čtyři chráněné krajinné oblasti, čtyřiadvacet poutních míst a mnoho měst. Částečně vede trasa i po poutních cestách jako je Máchova cesta, Svatojakubská cesta nebo Stezka údolím Lužnice.

Přes pět set kilometrů

Délka celé Stezky středozemím je 569 kilometrů, které jsou rozděleny do 27 denních etap (každá zhruba po 20 až 25 km). Jistou variantou je, že nemusíte jít pouze pěšky, ale můžete trasu absolvovat na kole. Cyklistická větev má 547 kilometrů a zvládnete ji zhruba za osm až deset dní. Údaje o tom, za jak dlouho Stezku středozemím projdete (či projedete) jsou samozřejmě orientační. Vždy záleží na vaší kondici a jak si sami vše detailně naplánujete.

Uvidíte také Tábor.
Uvidíte také Tábor.

Na cestě máte také hory

Počítejte s tím, že Stezka středozemím vede místy i horskými celky. Nejvyšším bodem trasy je vrchol Kleť (1 084 m n. m.) a nejnižším je soutok Labe s Vltavou (156 m n. m.). Projdete se i po vrcholcích jako jsou Klíč (760 m n. m.), Bezděz (606 m n. m.), Javorová skála (723 m n. m., Vlašimská pahorkatina). Ostatně, na podobné dálkové trasy se obvykle (a mělo by to být pravidlem) vyráží když má člověk něco natrénováno a je v určité fyzické kondici.

Osm etapových úseků

Z územního hlediska je stezka rozdělena na osm etapových úseků. 1. Nejsevernější bod ČR – Nový Bor (76 km), Šluknovsko a Lužické hory. 2. Nový Bor – Mělník (90 km), Kokořínsko a Máchův kraj. 3. Mělník – Praha (70 km), Dolní Povltaví. 4. Praha – Sedlčany (90 km), Střední Povltaví. 5. Sedlčany – Tábor (65 km), Toulava. 6. Tábor – Týn nad Vltavou (46 km), údolí Lužnice. 7. Týn nad Vltavou – České Budějovice (42 km), Českobudějovicko. 8. České Budějovice – nejjižnější bod ČR (90 km), Českokrumlovsko. Nezbývá tedy, než popřát mnoho štěstím všem cestovatelům na Stezce středozemím.

Navštívíte České Budějovice.
Navštívíte České Budějovice.

Podobné články