Milujete divokou a nedotčenou přírodu? I v České republice se taková místa najdou. Některá jsou vyloženě svá, tedy divoká a jinde jde o zásah člověka, ale vyloženě ku prospěchu věci. V tom druhém případě máte šanci vidět místa, na která byste se jen těžko dostávali a tudíž by vám zůstala patrně navždy skryta. Díky lidskému umu lze poznat krásu řeky Jizery na Semilsku a věřte, že litovat nebudete.

V blízkosti Českého ráje

Řeku Jizeru najdete u Semil, tedy v blízkosti Českého ráje. Od roku 1990 je zde přírodní památka, jejíž součástí je soutěska Galerie. Ta vás provede kolem řeky Jizery v místech, kam byste se jinak suchou nohou nedostali. Galerie je zbudována tak, že dokonale zapadá do okolní krajiny a klidně sebou můžete vzít i děti, případně psího společníka.

Procházka přímo nad vodní hladinou

Soutěska Galerie nabízí každému zájemci procházku přímo nad vodní hladinou Jizery. Umožněno je to díky visutému dřevěnému chodníku zabudovanému přímo ve skále. Dostanete se tak vskutku do míst, kam se jinak není možno dostat. Zajímavé je, že první visutá železná galerie zde byla zhotovena již v roce 1909. Jen si to představte, procházíte nádhernou přírodou, z jedné strany skála a z druhé strany řeka, která má svůj tok přímo pod vámi.

Galerie je kousek od Semil

K soutěsce Galerie vede ze Semil červená turistická značka směrem na severozápad. Můžete tedy hravě vyrazit odtud. Visutý chodník nad řekou je dlouhý 77 metrů a celková délka ze Semil činí 5 kilometrů. Takovou procházku zvládnou hrabě i děti. Kdo chce, může jít i ze Železného Brodu po Riegrově stezce. Nejste tudíž vázáni jen na Semily a můžete si dopřát kromobyčejný jednodenní výlet.

Skalní stěny a pilíře

Při procházce soutěskou Galerie jdete přírodním parkem, kde soutěska má statut přírodní památky. Nad visutým chodníkem se tyčí skalní stěny a pilíře, které dosahují výšky až 40 metrů. Celá soutěska má šířku 15 až 20 metrů. Chodník se nachází na pravém břehu řeky Jizery. Celá oblast pak sousedí s přírodní rezervací Údolí Jizery a Bítouchova.

Galerie je zážitek na celý život

Samotná procházka soutěskou Galerie je doslova zážitkem na celý život. Krásné vyhlídky jsou na každém kroku a vůbec ta nejlepší vyhlídka je z vrcholku Krkavčí skály. Jestliže rádi fotografujete, tak zde si užijete své záliby měrou vrchovatou. Vyplatí se nikam nespěchat a užít si každičkou chvíli, kterou zde strávíte. Vzpomínky vám zůstanou celý život.

Projděte si rovněž Semily

Z vašeho cestovatelského programu by byla škoda vynechat samotné Semily. Do města stejně přijedete, tak není co řešit. Semily v Libereckém kraji leží v údolí u soutoku Jizery a Olešky. Za návštěvu zde stojí například děkanský kostel sv. Petra a Pavla, zdejší zámek či Muzeum a Pojizerská galerie. Co si vyberete je jen na vás. A koneckonců, jste na hranici Českého ráje a ten vydá za mnohé.


Podobné články