Toulat se krásnou přírodou patří k nejvíce oblíbeným variantám cestování. Na takových stezkách potkáte stejně dobře rodiny s dětmi jako trampy, skauty, táborníky či prostě jen lidi, kteří milují les, hory, řeky apod. Hlavně pak, to jsou obvykle všechno lidé přátelští a když si k tomu připočtete nádhernou divokou přírodu, klid a různé zážitky, tak je to prostě výhra. Přírodní rezervace Frýdlantské cimbuří je pro takové toulání přímo stvořená. Dost možná to tak Matka Příroda od začátku chtěla.

Frýdlantské cimbuří v celé své kráse.
Frýdlantské cimbuří v celé své kráse.

Kousek od Liberce

Přírodní rezervace Frýdlantské cimbuří leží poblíž města Hejnice, okres Liberec, v Libereckém kraji. Jde o součást Jizerských hor v tzv. Frýdlantském výběžku. Samotné Frýdlantské cimbuří představuje obecně skalní útvar na hřebeni Poledních kamenů. Klidně se sem vypravte i s dětmi a můžete sebou mít rovněž svého psího kamaráda. Rozhodně nebudete litovat svého času a námahy, protože tato lokalita je vskutku čarokrásná.

Zeleně je zde opravdu dost.
Zeleně je zde opravdu dost.

Dva vrcholy

Oblast Přírodní rezervace Frýdlantské cimbuří zahrnuje chráněné území na jihovýchodě od města Hejnice. Najdete zde dva hlavní vrcholy oddělené propastí. Na jednom z těchto vrcholků je upravená vyhlídka a vede k ní žebřík se zábradlím. Není žádná nouze o řadu rozeklaných žulových skal nad údolím Černého potoka. Projdete samozřejmě kolem řady skalních věží a budete mít dost možností k fotografování úchvatných scenérií.

Skály připomínají zámek

Možná se ptáte, proč vlastně název Frýdlantské cimbuří? Odpověď je vcelku prostá. Zdejší skály totiž svou podobou připomínají členitý frýdlantský zámek, který později můžete samozřejmě navštívit. Z vrcholů ve Frýdlantském cimbuří jsou krásné výhledy na panorama Jizerských hor a rovněž je to oblíbená horolezecká lokalita. Pochopitelně, že ten, kdo chce lézt po skalách, by měl mít řádné vybavení a potřebné znalosti či být aspoň pod náležitým vedením.

Fotogenické skály.
Fotogenické skály.

Vede sem značená stezka

Do Přírodní rezervace Frýdlantské cimbuří vede zelená turistická stezka, a to z Hejnic. Cestou pak potkáte vodopád na Černém potoce. Další cesta je pak z osady Kristiánov či ze Smědavy a okolo Smědavské hory. Jakou trasu si vyberete je na vás a taky záleží zda se budete vracet ke svému autu či můžete pokračovat někam dál na vlak a autobus.

Výstup na vyhlídku.
Výstup na vyhlídku.

Procházkou v Hejnici

Pokud máte čas, projděte si Hejnice. Krásný kout severních Čech. Leží 16 kilometrů od Liberce. Prohlédnout si lze kostel Nanebevzetí Panny Marie, boží muka či zajímavý barokní kamenný most. Jedno přísloví říká – spěchej pomalu a má to něco do sebe. Člověk na cestách si tak všech vjemů a poznatků mnohem lépe užije a o to přece jde. Tak příjemný pobyt přejeme.


Podobné články