Navštěvujete rádi botanické zahrady? Patříte k těm, co se zastaví u každého květu, obdivují každý strom či získávají inspiraci pro budování vlastní zahrádky? Ať už si odpovíte jakkoliv, tak do botanické zahrady, aspoň čas od času, zavítá většina lidí. Ono, ani není divu. Tady je skutečně co obdivovat a ještě tato místa působí obecně dost uklidňujícím dojmem. A jen tak na okraj, kde byste hledali nejvýše položenou botanickou zahradu v České republice? Možná odpověď znáte, nicméně si to vzápětí povíme. Takže balit a vzhůru na cestu.
Na Šumavu, na Šumavu
Přesně tak to je. Jedeme na překrásnou Šumavu, tedy do Plzeňského kraje a do okresu Klatovy. Tady se nachází vesnička Prášily, kde najdete soukromou botanickou zahradu. Leží v nadmořské výšce 879 metrů, a to znamená, že se jedná o nejvýše položenou botanickou zahradu v České republice. Běžně je přístupná veřejnosti, takže nic nebrání, abyste se s ní seznámili také. Bez obav vezměte sebou celou rodinu či partu dobrých kamarádů a vyrazte poznávat kus přírodních zázraků.
Obdivujte tisíce rostlin
Prášilský občan Miloš Šeda je autorem nápadu i zakladatelem botanické zahrady. Veřejnosti ji otevřel v roce 2005. Botanická zahrada Prášily se rozkládá na ploše 15 arů. Na všechny návštěvníky zde čeká více než 5 tisíc druhů domácích i cizokrajných rostlin, vodní i suchomilné biotopy, rašeliniště, vřesoviště. Spatřit lze rovněž unikátní sbírku 400 narcisů. Obecně je zde zastoupena původní šumavská květena, skalničky, trvalky, dřeviny.
Umělecká díla v zahradě
Botanická zahrada Prášily je zajímavá i tím, že jsou zde vystavena různá umělecká díla – ze dřeva, z kamene. Pro děti je určena interaktivní zábava, kterou si mohou zkusit také dospělí. K odpočinku slouží lavičky a ne chybí ani altánek. A jen tak pro zpestření, v blízkém sousedství botanické zahrady se nachází obora s bizony. Je to sice už jiné zařízení, ale na prohlídku se tam můžete vydat.
Vesnička Prášily
Samotná vesnička Prášily je už na území Národního parku Šumava. Leží zhruba 17 kilometrů od Sušice. Najdete tady veřejné tábořiště, lanové centrum a různé příležitosti k pěší turistice a cyklistickým výletům. Vydat se lze například k Prášilskému jezeru nebo do míst zaniklé osady Stará Hůrka. V každém případě platí, že kdo chce si v Prášilech a okolí najít tu správnou aktivitu, tak si ji najde. Užijte si zdejší pobyt plnými doušky.