Tentokrát to vezmeme trochu jinak. Neseznámíme vás s jednou konkrétní oblastí, ale nabídneme hned několik. Jsou zajímavé, unikátní, stojí za to se za nimi (byť třeba příležitostně) vypravit. Obdivujete mosty? O těch totiž bude řeč. Není most jako most. Vybrali jsme pro vás sedm mostů, které se určitým způsobem vymykají. Mají své kouzlo a tzv. genius loci. Vy možná znáte i další mosty, které by si zasloužily pozornost a je to jen dobře. Ve výčtu bychom určitě mohli pokračovat. Pro tuhle chvíli postačí následující sedmička.

Dřevěný most Černvír

Dřevěný most v Černvíru najdete v Jihomoravském kraji. Jde o nejstarší krytý dřevěný most na Moravě. Střecha je zhotovená ze šindele. Klene se nad řekou Svratkou, a to nedaleko velmi známého a oblíbeného hradu Pernštejn. Možná tomu ani nebudete věřit, ale tento most je zde již od roku 1718.

Dřevěný most Černvír.
Dřevěný most Černvír.

Svatojánský most Litovel

Olomoucký kraj se může pochlubit Svatojánským mostem v Litovli (městu se říká Hanácké Benátky). Jedná se o třetí nejstarší kamenný most v České republice (první je Kamenný most v Písku a druhý Karlův most v Praze). Pochází z roku 1592. Zároveň je to nejstarší most na Moravě. Své jméno získal po světci Janu Nepomuckém.

Svatojánský most Litovel.
Svatojánský most Litovel.

Stádlecký řetězový most

Do Jihočeského kraje se vypravte za Stádleckým řetězovým mostem v obci Stádlec. Dlouhý je krásných 157 metrů. Pochází z roku 1848 a jde o poslední dochovaný empírový řetězový most v České republice. Tuto technickou památku prostě musíte vidět na vlastní oči. Je velmi fotogenická, takže si udělejte vzpomínku na svou návštěvu.

Jurkovičův most Nové Město nad Metují

Jurkovičův most je ozdobou nejen Nového Města nad Metují, ale i celého Královéhradeckého kraje. Dřevěný most se nalézá v zámecké zahradě. Jde o krytý most s unikátním malovaným zdobením a celkové jeho pojetí připomíná valašský styl. Postaven byl na počátku 20. století a jeho autorem je, jak už název napovídá, proslulý architekt Dušan Jurkovič.

Stádlecký řetězový most.
Stádlecký řetězový most.

Mariánský most Ústí nad Labem

Při pobytu v Ústeckém kraji se určitě běžte podívat na Mariánský most, a to přímo v Ústí nad Labem. Je vlastně takovým benjamínkem, postaven byl roku 1998. Na první pohled zaujmou dva pylony a třicet ocelových lan. Mariánský most patří k nejmodernějším v České republice a je to vlastně chlouba Ústí nad Labem.

Mariánský most Ústí nad Labem.
Mariánský most Ústí nad Labem.

Bechyňská duha Bechyně

Ještě jednou zabrousíme do Jihočeského kraje, a to do Bechyně. Zde uvidíte most zvaný Bechyňská duha. Jde o železobetonový obloukový most nad údolím. Je postaven 60 metrů nad řekou Lužnicí. Most lze překonat pěšky, autem nebo i vlakem. Fotografujte seč vám síly stačí, je to mimořádný zážitek.

Bechyňská duha Bechyně.
Bechyňská duha Bechyně.

Zatopený most Všeboř

Poslední most se úplně vymyká těm předcházejícím. Neslouží totiž již svému účelu a navíc, se po něm neprojdete. Leží v Karlovarském kraji. Původně spojoval obce Velká Všeboř a Malá Všeboř, dnes je součástí vodní nádrže Jesenice u Chebu. Nad vodní hladinou spatříte vrchní část oblouku, zbytek je zatopen.

Podobné články