Přesně, jak se píše v titulku, zavítali jste někdy na území zvané Kapucínské skály? Mnozí možná ani neví, kde je vlastně hledat. Pokud k nim patříte, nic si z toho nedělejte, nikdo neví všechno a cestování je přece o neustálém objevování. Všechno potřebné si pochopitelně řekneme. V každém případě jsou Kapucínské skály výborným cílem k výpravě a zvláště, když máte rádi dechberoucí přírodu se všemi jejími pikantnostmi. Tady si přijdete na své. Jede se na sever.

Na vrcholu Kapucínu.
Na vrcholu Kapucínu.

Vítá vás Dolní Poohří

Kapucínské skály se nalézají v turistické oblasti Dolní Poohří. Přesněji v Ústeckém kraji poblíž obce Ležky v okrese Louny. Najdete tady pozoruhodné skalní město, ve kterém se můžete toulat a objevovat jak uznáte za vhodné. Navíc, Kapucínské skály s oblibou vyhledávají horolezci, pro něž je zde dost lákavých skalních lezeckých cest. Není třeba hned zdolávat místní vrcholky, stačí se prostě procházet a mít oči i srdce otevřené. O zbytek se příroda postará sama.

Obec Ležky při pohledu z Kapucínu.
Obec Ležky při pohledu z Kapucínu.

Skalní stěny a věžičky

Nejvyšším vrcholem Kapucínských skal je útvar Kapucín. Obecně tvoří celé místo různorodé skalní stěny a věžičky, a to žulového charakteru. Nejvýraznější útvary jsou právě Kapucín a věž Sova. Ve skalním městečku najdete vrcholky jako Doudova skála, Mravenčí skála, Ztracené skály, Kouřova skála, Soví věž a další. Vše je obklopeno smíšenými lesy a suchomilnými rostlinami. Pochopitelně máte k dispozici množství nejrůznějších soutěsek.

Jsou zde patrny pozůstatky hradiště.
Jsou zde patrny pozůstatky hradiště.

Přístup z obce Ležky

Do prostoru Kapucínských skal se nejlépe dostanete z vesničky Ležky, odkud je to pouze 1 kilometr. Obec Ležky je na východ od Lubence. V Kapucínských skalách si samozřejmě užijete rovněž dostatek nádherných výhledů a brzy zjistíte, že opravdu je co fotografovat. Na vandrování si klidně vezměte i svého psího spolucestovatele, když si ho náležitě ve volné přírodě pohlídáte. Kapucínské skály mají co „říct“ mladým i starším vandrovníkům, meze se nekladou.

Skály mají nejrůznější tvary.
Skály mají nejrůznější tvary.

Omrkněte obec Ležky

Nezapomeňte také omrknout samotnou obec Ležky, když už zde stejně budete. Byla by škoda ji jen tak minout. První písemná zmínka pochází z roku 1057. Dnes jsou Ležky oficiálně součástí Lubence. Prohlédnout si můžete kapli Panny Marie či smírčí kříž. V budově někdejšího pivovaru pak najdete Muzeum státní bezpečnosti.


Podobné články