Severní Čechy, to je ukázka typické české krajiny. Nádherné hory a lesy, ale také i úžasné historické památky. Vyrazíme si do Lužických hor, kde se mezi městem Nový Bor a tajuplným Modlivým dolem nalézá velmi zajímavý hrad. Skalní hrad Sloup je významným turistickým cílem v kraji. Aby ne, ročně jej navštíví i 45.000 lidí. Hrad má své genius loci a až budete bloudit jeho skalním bludištěm, pochopíte jej i vy. Neuvěřitelná atmosféra hradu okouzlila i filmaře. Schválně jestli si vybavíte scény z pohádky S čerty nejsou žerty, která se na tomto hradě natáčela. Skalní hrad Sloup dlouhá léta sloužil loupežníkům, kteří z něj podnikali nájezdy do blízkého okolí.
Na hradě se usídlil loupeživý rytíř
Už v pravěku si lidé všimli, že 35 metrů vysoký pískovcový masiv je skvělé útočiště. Dokládají to archeologické nálezy z prostoru hradu. Skalní hrad Sloup byl na skále postaven v roce 1324 jedním z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů na českém území – Ronovci. Jedním z prvních majitelů tvrze byl Čeněk z Lipé. Ke konci husitských válek se na hradě usídlil loupeživý rytíř Mikeš Pancíř. Skalní hrad Sloup sloužil jako jeho útočiště, odkud podnikal loupeživé výpravy do Lužice. V roce 1444 vyslali páni z Lužic vojsko k obléhání hradu. Dobýt pevnost se ale nepovedlo. Až o rok později se obléhání opakovalo. Vojska z Lužic hrad obklíčila a všechny uvnitř nechala vyhladovět. Nakonec byl hrad vypálen.
Poustevníci se zasloužili o obnovení hradu
Loupeživý rytíř Mikeš musel slíbit, že hrad opustí. Ovšem už o tři roky později byl skalní hrad Sloup obnoven a Mikeš Pancíř mohl pokračovat ve svém živobytí. V loupežných přepadeních pak pokračovali jeho synové. Hrad byl nakonec zničen Švédy během třicetileté války v roce 1639. O 40 let později připadly zbytky hradu poustevníkům, kterých se na hradě vystřídalo šest. Každý z nich se nějak zasadil o nové stavby a malby. Poustevna, přestavba hradní skály a vysekané terasy ve skále, sluneční hodiny a kaple. Poustevníci měli napilno. V roce 1740 hrad převzal rod Kinských, který zde pobýval až do druhé světové války. Hrad byl zkonfiskován a prohlášen za kulturní památku.
Kaple, poustevna i hladomorna
Skalní hrad Sloup je dnes lákavým turistickým cílem. Dochovaly se zejména skalní chodby, schody a vytesané místnosti. Historicky na skálu navazoval ještě velký dřevěný hrad. Už při vstupu do hradu musíte projít schody úzkou chodbičkou, abyste se vůbec dostali k pokladně. Široká je sotva na jednoho člověka, proto je přístup řízen semaforem. Skalní uličky vás uhranou. Zejména zapůsobí skalní kostelní místnost, poustevnické cely či křížová chodba. Nahoře na skále se dochovala poustevna, hladomorna i kaplička. Samozřejmě se můžete projít i po legendárních ochozech, které se i v důsledku eroze částečně zřítily. Brzy se je ale podařilo opravit.
Čtyři obrazy z historie hradu
Na hradě můžete obdivovat i model skalního suku v měřítku 1:200. Nebo dokonce i umění. Uvnitř se nacházejí čtyři obrazy zachycující různé okamžiky z historie hradu. Například obraz, na kterém je hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský, rytíř Maltézského řádu, prosící sv. Jana Nepomuckého o spásu a slibující, že mu postaví a zasvětí kapli na svém sloupském panství. Či obraz, kde Ferdinand Hroznata z Kokořova nechává zbudovat klášter na zbytcích skalního hradu. Další malba vyobrazuje loupeživého rytíře Mikeše Pancíře v souboji. Nebo obraz, kde Hynek Berka z Dubé prodává Sloup pánům z Varnsdorfu. Všechny jsou vystavené hned na začátku hradu ve vytesané skalní místnosti.
Praktické informace a pravidla
Tato historická památka má otevřeno od dubna do září. Pro organizované skupiny i mimo toto období. Více informací si ale zjistěte na stránkách hradu. Mimo to se můžete předem podívat i na virtuální prohlídku hradu. Na skalní hrad Sloup můžete vzít své psí kamarády, musí být ale na vodítku s náhubkem. Vzhledem k charakteristice hradu neexistuje žádný bezbariérový přístup. A pozor, toalety na hradě nejsou, pouze dole u parkoviště, kde se nachází také občerstvení a posezení. A také nezapomeňte, že se nacházíte na vysoké skále. Dbejte prosím bezpečí svého i vašich dětí. Na hradě neběhejte a neházejte nic ze skály.